укр eng
Літаки та #Євромайдан. Байка...
49
33

Колись давно я написав невиличку, суто професійну байку (завдання таке було від викладача - сучасну байку написати з "глибокою" мораллю). Чомусь саме вона мені спадає на думку дедалі частіше останнім часом...

Один пілот цивільної авіації втратив дружину, проте залишилася в нього шестирічна донечка. Праця зобов'язувала часто й подовгу не бувати вдома, він думав звільнитися з авіакомпанії, проте керівництво вважало його чи не найліпшим своїм працівником і, добре зваживши всі "за" і "проти", дозволило пілотові брати дівчинку з собою у кожний рейс.

Донечка літала скрізь разом із батьком. Найчастіше їй діставалося місце у кімнаті відпочинку екіпажу або ж у бізнес-класі, де з нею бавилися бортпровідники. Коли літак перебував на ешелоні ("крейсерська" висота повітряного судна; польот на цій стадії проходить на повному автопілоті - прим. авт.), вряди-годи дівчинці дозволялося заходити до кабіни, де батько пояснював їй основні принципи польотів, розповідав, що де розміщено, яка кнопка за що відповідає і так далі, оскільки мріяв, що його дитина також закохається в небо.

Одного разу напередодні чергового рейсу батько прасував свою формову сорочку, кріпив до неї нараменники капітана повітряного судна, а його донька поряд розглядала дитячу розмальовку. Була там і картинка з літачком у небі. Дівчинка саме старанно намагалася вивести на літаку кольори вже в дечому рідної їй авіакомпанії. Ліврея, слід відзначити, виходила досить охайною (ліврея - характерна кольорова схема, особливості пофарбування судна, що свідчить про його належність до певної фірми - прим. авт.). Раптом, відклавши олівці вбік, малеча запитала:

- Тату, ти мені розповідав, що коли літак зменшує швидкість, то втрачає висоту, а коли збільшує - її набирає. А може так бути, щоб літак повністю зупинився, але при цьому не падав?

Батько усміхнувся. Кумедне дитяче запитання. Але вголос промовив:

- Завтра ми прийдемо на летовище трішки раніше і я покажу, що так дійсно може бути.

Наступного дня, коли надворі ще було темно, родина вже була в аеропорті. Вони вдвох зайшли до кабіни ще холодного літака і зачинили двері.

- То ти хотіла дізнатися, чи літак може не падати і при цьому не мати швидкості? Сідай у праве крісло і дивись.

Дівчинка опустилася на місце другого пілота. Вона думала, що батько зараз заведе двигуни, злетить і покаже диво, але цього не ставалося. Вони просто мовчки сиділи хвилини зо три. Врешті, пілот мовив:

- Бачиш, ми не падаємо, але при тому не рухаємося вперед. Цього ти хотіла?

- Так, але я думала, що ми будемо в небі, - розчарувалася донька.

- Хоч літак і любить небо, але це - не його стихія, бо народили його на землі. Так само можна любити, наприклад, пірнати, але за певний час ти однаково будеш змушений випірнути, щоб ковтнути повітря. Коли ти перебуваєш у чужому для себе місці, то хай би як ти цього хотів, та ніколи не підкориш його до кінця.

Мораль цієї байки така: народжений на землі літати може, але не так, як йому цього хотілося б.

- - -

На перший погляд, зв'язок із #Євромайданом дуже примарний. Утім, чомусь у мене виникає саме така асоціація.

По-перше, нинішня влада, як не крути, обрана народом, тому навіть якщо нині вона влада, це все рівно не є її питомим середовищем. Рано чи пізно вона мусить піти в той чи інший спосіб. От тільки "бомонд" цього ніяк не може усвідомити. Їхні намагання втриматися в теплих кріслах нагадують потуги пілота, зменшивши швидкість до нуля вузлів, утриматися на ешелоні. Все просто: підйомна сила відсутня, кількасоттонна махина стрімко наближається до землі. Катастрофа неминуча.

По-друге, те самісіньке стосується й опозиції. Політики, виступаючи з трибуни #Євромайдану, переконані, що народ зібрався на площі, щоби підтримати їх. Та вони нагадують мені все того ж льотчика-мрійника. Якщо вони надалі не будуть рішучими, то атмосфера впевненого у власних силах революційного руху просто скине їх. Чи можна до нескінченності повторювати одні й ті самі гасла, пальцем о палець не вдаривши для реальної зміни ситуації на таку, якої жадає #Євромайдан?

Хотілося б побажати і владі, і опозиції не зменшувати швидкість до нуля на тій висоті, де вони перебувають сьогодні. Завтра ця висота може різко змінитися...

Пост скриптум: перепрошую за велику кількість термінів у тексті байки. Сподіваюся, примітки допомогли вам розібратися.

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані