укр eng
Замовних іміджевих матеріалів про кандидатів і партії в рівненських ЗМІ побільшало
82
84

Електронні ЗМІ

Загалом за період з 13 по 19 жовтня на 15 інформаційних сайтах Рівненщини було виявлено 146 публікацій на виборчу тематику, які є предметом моніторингу. З них: 97 – новинні та аналітичні публікації непрямо агітаційного характеру, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії); 22 – публікації, які можна зарахувати до передвиборчої агітації (політичної реклами), не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»); 10 – публікацій з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства; 10 – публікації з повідомленнями про порушення виборчого законодавства; 7 – публікації з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR).

Порівняно з попереднім тижнем, незначно зменшилась кількість «джинси» і збільшилось маркованих публікацій та антиагітаційних матеріалів.

Найбільше публікацій з «джинсою» в Інтернеті про політичні сили цього тижня, як і трьох попередніх, було про Радикальну партію Олега Ляшка – 8 випадків. По 2 рази такі матеріали стосувалися «Батьківщини», «Громадянської позиції» і «Свободи»; по 1 – «Заступу» і «Сильної України». Щодо кандидатів, то було виявлено по 2 матеріали, які можна зарахувати до «джинси», про Миколу Капіноса, Олега Осуховського, Олега Червонюка, Валентина Королюка і по 1 – про Андрія Карауша та Михайла Вервегу.

Марковані відповідно до законодавства публікації стосувалися ВО «Батьківщина» (1) та кандидатів: Вадима Павлюка, Олексія Муляренка, Романа Стасюка – по 2 випадки; Миколи Капіоса, Андрія Карауша, Михайла Вервеги, Валентина Королюка – по 1.

Матеріали, в яких помічена антиагітація («чорний» PR), були проти кандидатів Олега Червонюка, Юрія Вознюка, Олександра Дехтярчука, Ольги Підкидач та політичних сил: ВО «Свобода» (2) і Радикальна партія Олега Ляшка (1).

Публікації з повідомленнями про порушення виборчого законодавства стосувалися інформації від Рівненського КВУ про виявлені агітаційні листівки з чорним піаром проти 5 кандидатів у народні депутати, котрі балотуються у виборчому окрузі № 152. Ще один матеріал був про те, що агітаційні листівки кандидата Романа Коваля, які не містили вихідних даних, поширювали в громадському транспорті. Факт порушення законодавства 13 жовтня зафіксували спостерігачі ГМ «Опора».

Кандидати в одномандатних округах Рівненської області

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 373 різноманітних згадки про кандидатів в одномандатних виборчих округах області, що є предметом моніторингу. Це значно менше, ніж було двох попередніх разів: 658 і 1000 відповідно.

Лідером тижня за кількістю згадок став кандидат від ВО «Свобода» у ВО 152 Олег Осуховський – 33 рази. При цьому, левову частку цих згадок становлять різноманітні повідомлення, що стосуються вияснення ситуації, кого ж насправді підтримує Блок Петра Порошенка як кандидата в Рівному.

Не в останню чергу завдяки цій же інформації на другому і третьому місцях за кількістю згадок розмістилися відповідно інші два «фігуранти» цієї справи: Олег Червонюк (26) і Дмитро Якимець (23).

Крім того, Олег Осуховський та Олег Червонюк часто згадувалися в повідомленнях про виявлені Рівненським КВУ агітаційні листівки з чорним піаром проти них, котрі також були розміщені на багатьох рівненських сайтах.

Двоє інших кандидатів, котрих згадували на тих листівках, - Микола Капінос і Олександр Лащук – за кількістю згадок зайняли четверте і п’яте місця: 21 і 19 відповідно. При цьому, Миколу Капіноса також часто згадували в повідомленнях про візит до Рівного лідера ВО «Батьківщина», офіційним висуванцем якої він є, Юлії Тимошенко. В цьому аспекті Олександра Лащука у зв’язку з візитом в обласний центр Олега Ляшка як лідера Радикальної партії, висуванцем якої він є, згадували рідко.

Лідер попереднього разу, кандидат у ВО 152, Святослав Євтушенко минулого тижня згадувався 17 разів.

По 12 згадок набрали Микола Бляшин (ВО 152) і Валентин Королюк (ВО 154). До речі, пан Королюк найчастіше згадувався на рівненських сайтах з-поміж кандидатів, котрі не балотуються в 152-му окрузі. А сталося так завдяки поширенню інформації про його ініціативу зі спорудження барельєфа Вячеславу Чорноволу в Рівному.

Ще один кандидат, котрого стосувалися повідомленнях про виявлені листівки з чорним піаром, Юрій Собчук набрав 11 згадок.

По 10 разів згадувалися Роман Коваль (ВО 152), Олексій Муляренко (ВО 153) та Олександр Данильчук (ВО 156).

Решта кандидатів відповідно згадувалися на 15 рівненських сайтах менше 10 разів. При цьому, частина з них згадувалися лише по одному разу в оглядовій публікації про всіх кандидатів на Рівненщині. Це: Микола Добровольський, Оксана Лозова, Іван Шевчук (всі ВО 153); Юрій Кирикович, Іван Красько, Микола Ляхович, Олександр Мелещук, Віктор М’ялик, Віталій Невмержицький, Віталій Сухович, Олександр Ширяєв (всі ВО 155); Віталій Баришевський, Олександр Васильєв, Юрій Мізюк, Анатолій Остапчук, Михайло Степчук, Юрій Шарманський (всі ВО 156).

Політичні партії

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 151 згадка про політичні партії, котрі беруть участь у передвиборчих перегонах. Попереднього разу було 202.

Найбільше згадувалося про ВО «Батьківщина» - 27. Не в останню чергу у зв’язку з візитом на Рівненщину лідера партії Юлії Тимошенко. З них: 2 – з ознаками «джинси», 1 – маркований матеріал.

Блок Петра Порошенка набрав 21 згадку. При цьому, значну частину з них становлять різноманітні повідомлення, що стосуються вияснення ситуації, кого ж насправді підтримує БПП як кандидата-мажоритарника в Рівному.

Радикальна партія Ляшка, як і минулого разу, набрала 19 згадок. При цьому, знову суттєву частину з них становлять публікації з ознаками «джинси» - 8.

15 згадок набрало ВО «Свобода». З них були 2 випадки чорного піару проти цієї політичної сили і 2 «джинси».

Завдяки візиту до Рівного лідера «Правого сектора» Дмитра Яроша ця політична сила за минулий тиждень на рівненських сайтах згадувалася 14 разів.

10 згадок набрало Об’єднання «Самопоміч», в тому числі у зв’язку з візитом в обласний центр представників партії.

Менше 10, але більше 5 разів, згадувалися «Народний фронт» (7), «Громадянська позиція», «Сильна Україна» та «Опозиційний блок» (по 6 разів).

Решта політичних сил мають по 5 і менше згадок. При цьому, жодного разу минулого тижня не згадувалися партії: «Солідарність жінок України», «Відродження», «Нова політика», «Україна – єдина країна», «Зелена планета», «Сила і честь», Конгрес Українських Націоналістів, Блок лівих сил України та Громадянський рух України.

Друковані ЗМІ

У звітному періоді (13-19 жовтня) в 10 друкованих ЗМІ Рівненщини, що підлягали моніторингу, дещо зменшилась кількість згадок про кандидатів, однак залишилась майже такою ж кількість згадок про партії (про кандидатів - 172, про партії - 119; за попередній тиждень - 246 і 114 відповідно). Так само, як і минулого разу, кількість агітаційних та іміджевих матеріалів, які маркувалися, і немаркованих («джинси») майже однакова (58 і 57 відповідно).

Найбільша кількість згадок у друкованих ЗМІ серед партій: «Народний фронт» і ВО «Батьківщина» – по 18, Блок Петра Порошенка – 17, Радикальна партія Олега Ляшка – 12, «Заступ» - 10.

Серед кандидатів: Микола Капінос, Михайло Вервега – по 11; Олег Червонюк, Юрій Вознюк, Олексій Муляренко – по 10; Дмитро Якимець – 8; Олег Осуховський – 7.

Всі інші партії та кандидати мають від однієї до чотирьох згадок.

Якщо проаналізувати присутність кандидатів та партій за типами матеріалів, то серед маркованих агітаційних матеріалів зафіксовано найбільше:

Кандидати: Олексій Муляренко (ВО №153) – 7; Олег Червонюк, Дмитро Якимець (ВО 152) – по 5; Микола Бляшин, Капінос Микола (ВО 152), Юрій (ВО 153) – по 3 матеріали; Андрій Карауш, Олег Осуховський, Юрій Собчук (ВО 152), Василь Берташ (ВО 155), Олександр Чуприна (ВО 156) – по 2 матеріали. Вадим Павлюк, Юрій Прокопчук (ВО 152), Михайло Вервега, Оксана Лозова (ВО 153), Петро Луцюк (ВО 154) – по 1 матеріалу.

Партії: Блок Петра Порошенка – 5; «Сильна Україна» - 3; ВО «Батьківщина», «Народний фронт», «Самопоміч» - по 2; Радикальна партія Олега Ляшка і «Заступ» - по 1 матеріалу.

Серед немаркованих матеріалів, які мають ознаки замовності («джинса»), за звітний період зафіксовано матеріалів (або згадок) про таких суб’єктів виборчого процесу:

Кандидати: Микола Капінос (ВО 152) – 7; Михайло Вервега (ВО 153) – 5; Валентин Королюк (ВО 154) – 3; Олександр Мелещук (ВО 155), Сергій Євтушок (ВО 156)  – по 2; Олег Осуховський, Олег Червонюк (ВО 152), Олексій Муляренко (ВО 153) – по 1.

Партії: «Заступ» - 8; ВО «Батьківщина» – 7; «Народний фронт», Блок Петра Порошенка – по 5; Радикальна партія Олега Ляшка – 4; «Сильна Україна» - 2; Національна Демократична партія України – 3; ВО «Свобода» - 1.

Зафіксовано появу 5 матеріалів з ознаками антиагітації, елементами «чорного піару», замовності. Два з них (у двох різних газетах), під назвою «Піар замість реальної роботи! Скільки ще будемо це терпіти?», підписані іменем вчительки з смт Клевань, спрямовані проти Юрія Вознюка (ВО 153), мають маркування.

Два матеріали містять жорстку критику уряду Арсенія Яценюка, звинувачення у корупції, у призначенні на вищі державні посади «регіоналів», у великих витратах на агітацію за партію «Народний фронт».

Ще однією «мішенню» для антиагітації, як і на попередньому тижні, став Анатолій Гриценко («Громадянська позиція») в матеріалі, що містить звинувачення у корупційних діяннях під час роботи на посаді міністра оборони, завуальовані звинувачення у корисності Януковичу.

Серед новинних матеріалів зафіксовано 31 згадку про кандидатів в одномандатних округах та 36 – про партії. Новинних та нейтральних згадок серед кандидатів найбільше про Михайла Вервегу і Юрія Вознюка (по 4), Олега Осуховського й Олега Червонюка (по 3), а серед партій – про ВО «Батьківщина» та «Народний фронт» – по 8; Блок Петра Порошенка та Радикальну партію Ляшка – по 6 згадок.

В газеті «Вісті Рівненщини» були надруковані передвиборчі програми всіх партій та кандидатів в одномандатних мажоритарних округах Рівненської області.

 

Джерела моніторингу:

Газети (10): 7 днів, Вільне слово (вівторок і четвер), Вісті Рівненщини, Літопис Заходу плюс, ОГО, Рівне вечірнє (вівторок і четвер), Рівне експрес, Рівне ракурс, Рівненська газета, Рівненська правда.

Сайти (15): «ЧаРівне» www.charivne.info, «Четверта влада» www.4vlada.com, «ВСЕ» www.vse.rv.ua, «Ервеюей» www.erveua.com, «ОГО» www.ogo.ua, «Press-Центр» www.press-centr.com, «Голосно» www.golosno.com.ua, «Рівненські новини» www.rivnenews.com.ua, «ТакеІнфо» www.takeinfo.net, «ПіКа» www.pika.rv.ua, «Рівне вечірнє» www.rivnepost.rv.ua, «7 днів» www.7d.rv.ua, «Рівне 1» www.rivne1.tv, «Сфера-ТВ» www.sfera-tv.com.ua, РОДТРК www.rtb.rovno.ua.

 

Матеріали, котрі підлягають моніторингу (тематика):

1. Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства (всіма суб’єктами виборчого процесу).

2. Матеріали з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства.

3. Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»).

4. Матеріали з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR).

5. Привітання від імені кандидатів (партій), приурочені до різноманітних свят і дат.

6. Новинні матеріали, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії): візити кандидатів в область, прес-конференції, участь у певних (не прямо агітаційних) заходах.

7. Передвиборчі програми партій, кандидатів.

8. Рейтинги кандидатів/партій як результати соціологічних досліджень.

Методологія здійснення моніторингу

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються як посадові особи Президент України, Прем’єр-міністр, голови місцевих рад та адміністрацій тощо.

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються члени виборчих комісій з прив’язкою до назв/прізвищ конкретних суб’єктів виборчого процесу (СВП), представниками котрих вони є, коли інформація стосується процесу формування комісій, заміни в їх складах або виконання обов’язків як членів виборчих комісій, якщо немає підстав віднести матеріал до досліджуваних типів інформації.

Не беруться до уваги матеріали про діяльність місцевих (обласних, районних) осередків політичних партій, якщо там не згадуються імена конкретних кандидатів по одномандатному виборчому округу або ж ця діяльність не є прямо агітаційною.

Основні принципи віднесення матеріалів до певного типу інформації

До типу інформації «Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»)» віднесені ті, що мають явні або приховані ознаки замовності, в тому числі різноманітні «інтерв’ю», в яких міститься пряма або опосередкована агітація за певного СВП.

У випадку наявності новинного матеріалу з аналітичним елементом (наприклад повідомлення про висунення кандидатів з короткими екскурсами в їхню минулу політичну діяльність), у якому автор згадує про багатьох СВП, надає свої нейтральні експертні прогнози або суб’єктивні оцінки шансів на перемогу і відносно якого не виникає підозр в замовності чи агітації за певного СВП, - такий матеріал відноситься до типу інформації «Новинні матеріали».

У випадку «змішаного» типу інформації матеріал відноситься до того типу, що переважає за об’ємом або змістом (тематикою).

Моніторинг проводиться в рамках проекту «Комплексне спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2014 року в Рівненській області», що реалізовується РОГО «Комітет виборців України» за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані