укр eng
Осуховський і Блок Порошенка – «фаворити» рівненських ЗМІ перед днем голосування
71
31

Електронні ЗМІ

Загалом за період з 20 по 24 жовтня (до «дня тиші») на 15 інформаційних сайтах Рівненщини було виявлено 153 публікації на виборчу тематику, які є предметом моніторингу. З них: 78 – новинні та аналітичні публікації непрямо агітаційного характеру, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії); 45 – публікації з повідомленнями про порушення виборчого законодавства; 16 – публікації, які можна зарахувати до передвиборчої агітації (політичної реклами), не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»); 8 – публікації з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR); 6 – публікації з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства.

Останній тиждень перед днем голосування порівняно з усіма іншим періодами моніторингу значно збільшилась кількість публікацій з повідомленнями про порушення виборчого законодавства. В першу чергу, за рахунок того, що на Рівненщині проти кандидатів і партій масово почали використовувати чорний піар. Про такі факти неодноразово повідомляли ЗМІ представники Рівненського КВУ. Крім того, варте особливої уваги й повідомлення про виявлений представниками ГМ ОПОРА факт прямого підкупу виборців у ВО 155 (за кандидата Віктора М’ялика).

При цьому, в останній тиждень перед днем голосування незначно зменшилась кількість замовних іміджевих матеріалів: як «джинси», так і маркованих відповідно до законодавства. І майже не змінилась кількість виявлених публікації з антиагітацією та чорним піаром.

Найбільше публікацій з «джинсою» в Інтернеті про політичні сили цього тижня, як і чотирьох попередніх, було про Радикальну партію Олега Ляшка – 7 випадків. 5 разів такі матеріали стосувалися «Заступу» і 1 - «Сильної України». Щодо кандидатів, то було виявлено по 1 матеріалу, які можна зарахувати до «джинси», про Олега Осуховського, Олега Червонюка, Валентина Королюка й Ольгу Підкидач.

Марковані відповідно до законодавства публікації стосувалися ВО «Свобода» і Блоку Петра Порошенка (по 2 рази) та Об’єднання «Самопоміч» і кандидата у ВО 153 Олексія Муляренка (по 1 разу).

Матеріали, в яких помічена антиагітація і чорний піар, були проти кандидатів Олега Осуховського, Олега Червонюка (по 2 випадки), Віталія Дем’янюка, Олександра Дехтярчука (по 1 випадку) та політичних партій: ВО «Свобода» (2), Опозиційний блок і Блок Петра Порошенка (по 1).

Кандидати в одномандатних округах Рівненської області

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 611 різноманітних згадок про кандидатів в одномандатних виборчих округах області, що є предметом моніторингу. Це значно більше, ніж було попереднього разу (373). При цьому, трійка лідерів порівняно з попереднім періодом не змінилася.

Тож лідером останнього тижня перед днем виборів за кількістю згадок знову став кандидат від ВО «Свобода» у ВО 152 Олег Осуховський – 43 (проти 33 попереднього разу). Не набагато від нього відстав за цим критерієм його опонент Олег Червонюк – 41 згадка.

Дмитро Якимець, який став третім, значно відстав від своїх «колег» по округу, набравши 30 згадок (всі новинного характеру).

По 27 разів згадувалися в останні 5 днів перед «добою тиші» Святослав Євтушенко (ВО 152) і Сергій Євтушок (ВО 156).

Микола Бляшин (ВО 152) набрав за цей період 24 згадки. По 20 разів згадувалися його опоненти по округу: Ярослав Гранітний і Олександр Лащук.

Кандидати, котрі набрали менше 20, але більше 10 згадок: Микола Капінос, Роман Коваль (ВО 152), Олександр Данильчук (ВО 156) – по 19; Олександр Дехтярчук, Валентин Королюк (ВО 154), Ксенія Павловська (ВО 156) – по 17; Олександр Пантюхов, Юрій Прокопчук (ВО 152), Олександр Васильєв, Анатолій Остапчук (ВО 156) – по 15; Юрій Вознюк (ВО 153) – 14; Вадим Павлюк (ВО 152), Олексій Муляренко (ВО 153) – по 13; Юрій Собчук (ВО 152) – 12; Андрій Карауш, Іван Ліщеновський (ВО 152) – по 11.

Політичні партії

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 209 згадок про політичні партії, котрі беруть участь у передвиборчих перегонах. Попереднього разу було 151.

Найчастіше перед виборами згадувався Блок Петра Порошенка – 28 разів. З них: 2 – у маркованих як передвиборча агітація матеріалах й 1 раз у публікації з антиагітацією проти цієї політсили.

По 25 згадок набрали Радикальна партія Олега Ляшка і Об’єднання «Самопоміч». При цьому РПЛ вчергове є лідером тижня за кількістю «джинси» на рівненських сайтах (7 матеріалів). «Самопоміч» же вперше за шість тижнів набрала таку суттєву кількість згадок. Але пов’язано це переважно з тим, що ці згадки були в повідомленнях про факт поширення газети з чорним піаром проти цієї партії та її лідера Андрія Садового.

19 разів згадувалося ВО «Свобода». З них по 2 рази в замовних маркованих іміджевих матеріалах і публікаціях з антиагітацією проти цієї політичної сили.

Лідер попереднього періоду ВО «Батьківщина» цього разу набрало 14 згадок і всі – в новинних матеріалах. Не було зафіксовано ні «джинси», ні маркованих публікацій з передвиборчою агітацією.

Партія «Опозиційний блок» згадувалася 12 разів. Об’єднання «Заступ» - 11, з яких 5 – у замовних іміджевих немаркованих відповідно до законодавства матеріалах.

По 10 згадок набрали «Народний фронт» і «Правий сектор». Останні, крім новинних, 1 раз згадувалися в матеріалах про порушення цією політичною силою правил ведення передвиборчої агітації.

«Громадянська позиція» згадувалася 9 разів, «Сильна Україна» - 6.

Інші партії набрали по 4 і менше згадок. При цьому, зовсім не згадувалися на рівненських сайтах в останній тиждень перед днем голосування такі політичні сили: Комуністична партія України, «Україна майбутнього», Ліберальна партія України, Партія зелених.

Друковані ЗМІ

У звітному періоді (20-25 жовтня) в друкованих ЗМІ Рівненщини, що підлягали моніторингу, зафіксовано 133 згадки про кандидатів та про 141 – про партії. Порівняно з попередніми тижнями, збільшилася кількість агітаційних та іміджевих матеріалів, які маркувалися, порівняно з немаркованими («джинсою») – 105 (38%) та 38 (майже 14%) згадок відповідно. Також суттєво збільшилася кількість публікацій, спрямованих на антиагітацію або «очорнення» суб’єктів виборчого процесу – 24 матеріали згадки, що становить майже 9%.

Темою, яку активно використовували або принаймні згадували більшість кандидатів та партій в агітаційних матеріалах у друкованих ЗМІ в останній тиждень перед виборами, був Майдан та його цінності.

Найбільшу кількість згадок у друкованих ЗМІ серед партій мали: Блок Петра Порошенка – 31; «Народний фронт» та ВО «Свобода» – по 18; ВО «Батьківщина» - 15; Об’єднання «Заступ» - 12; Радикальна партія Олега Ляшка – 10; «Сильна Україна» - 9; Об’єднання «Самопоміч» – 8; «Громадянська позиція» та Комуністична партія України –по 6; «Опозиційний блок» - 5; «Правий сектор» - 2; Блок лівих сил – 1. Про інші партії згадки відсутні.

Серед кандидатів у рівненських газетах минулого тижня згадувалися: Олег Осуховський та Олег Червонюк – по 19; Олексій Муляренко – 11; Дмитро Якимець та Юрій Вознюк – по 9; Василь Берташ – 8; Вадим Павлюк – 7; Валентин Королюк – 6; Вячеслав Якушин – 5; Олександр Лащук – 4; Микола Капінос – 3. Всі інші кандидати мають по 2 і менше згадок або зовсім не згадувалися.

Якщо проаналізувати присутність у маркованих агітаційних матеріалах, то найбільше серед кандидатів там згадувалися: Олег Осуховський – 13; Олег Червонюк – 10; Олексій Муляренко – 7; Дмитро Якимець та  Юрій Вознюк – по 5; Вадим Павлюк та Вячеслав Якушин – по 4; Олександр Лащук та Валентин Королюк – по 3.

Серед партій: Блок Петра Порошенка – 7; Об’єднання «Заступ» - 4; «Народний фронт», ВО «Свобода», «Громадянська позиція» - по 3; Радикальна партія Олега Ляшка, «Сильна Україна», Об’єднання «Самопоміч», «Правий сектор», Блок лівих сил – по 1.

Серед немаркованих матеріалів, які мають ознаки замовності («джинси»), за звітний період зафіксовані матеріали (або згадки) про кандидатів: Вадим Павлюк, Олег Червонюк – по 3; Юрій Вознюк, Валентин Королюк – по 2; Микола Капінос, Вячеслав Якушин, Василь Яніцький, Олександр Данильчук – по 1.

Про партії: Об’єднання «Заступ», «Народний фронт» - по 5; Радикальна партія Олега Ляшка, Блок Петра Порошенка - по 4; ВО «Батьківщина» - 3; «Сильна Україна» - 2; ВО «Свобода» - 1.

У матеріалах з антиагітацією та чорним піаром суб’єктами, проти яких вони були спрямовані, стали кандидати: Олег Червонюк (5), Олег Осуховський (4), Дмитро Якимець (3), Юрій Вознюк, Олексій Муляренко, Василь Берташ (по 1) та партії: ВО «Свобода» (4), «Народний фронт» (3), Блок Петра Порошенка (2).

 

Моніторинг ЗМІ Рівненської області на виборчу тематику (15-21 вересня)

 

Моніторинг ЗМІ Рівненської області на виборчу тематику (22-28 вересня)

 

Моніторинг ЗМІ Рівненської області на виборчу тематику (29 вересня - 05 жовтня)

 

Моніторинг ЗМІ Рівненської області на виборчу тематику (06-12 жовтня)

 

Моніторинг ЗМІ Рівненської області на виборчу тематику (13-19 жовтня)

Джерела моніторингу:

Газети (10): 7 днів, Вільне слово (вівторок і четвер), Вісті Рівненщини, Літопис Заходу плюс, ОГО, Рівне вечірнє (вівторок і четвер), Рівне експрес, Рівне ракурс, Рівненська газета, Рівненська правда.

Сайти (15): «ЧаРівне» www.charivne.info, «Четверта влада» www.4vlada.com, «ВСЕ» www.vse.rv.ua, «Ервеюей» www.erveua.com, «ОГО» www.ogo.ua, «Press-Центр» www.press-centr.com, «Голосно» www.golosno.com.ua, «Рівненські новини» www.rivnenews.com.ua, «ТакеІнфо» www.takeinfo.net, «ПіКа» www.pika.rv.ua, «Рівне вечірнє» www.rivnepost.rv.ua, «7 днів» www.7d.rv.ua, «Рівне 1» www.rivne1.tv, «Сфера-ТВ» www.sfera-tv.com.ua, РОДТРК www.rtb.rovno.ua.

Матеріали, котрі підлягають моніторингу (тематика):

1. Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства (всіма суб’єктами виборчого процесу).

2. Матеріали з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства.

3. Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»).

4. Матеріали з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR).

5. Привітання від імені кандидатів (партій), приурочені до різноманітних свят і дат.

6. Новинні матеріали, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії): візити кандидатів в область, прес-конференції, участь у певних (не прямо агітаційних) заходах.

7. Передвиборчі програми партій, кандидатів.

8. Рейтинги кандидатів/партій як результати соціологічних досліджень.

Методологія здійснення моніторингу

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються як посадові особи Президент України, Прем’єр-міністр, голови місцевих рад та адміністрацій тощо.

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються члени виборчих комісій з прив’язкою до назв/прізвищ конкретних суб’єктів виборчого процесу (СВП), представниками котрих вони є, коли інформація стосується процесу формування комісій, заміни в їх складах або виконання обов’язків як членів виборчих комісій, якщо немає підстав віднести матеріал до досліджуваних типів інформації.

Не беруться до уваги матеріали про діяльність місцевих (обласних, районних) осередків політичних партій, якщо там не згадуються імена конкретних кандидатів по одномандатному виборчому округу або ж ця діяльність не є прямо агітаційною.

Основні принципи віднесення матеріалів до певного типу інформації

До типу інформації «Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»)» віднесені ті, що мають явні або приховані ознаки замовності, в тому числі різноманітні «інтерв’ю», в яких міститься пряма або опосередкована агітація за певного СВП.

У випадку наявності новинного матеріалу з аналітичним елементом (наприклад повідомлення про висунення кандидатів з короткими екскурсами в їхню минулу політичну діяльність), у якому автор згадує про багатьох СВП, надає свої нейтральні експертні прогнози або суб’єктивні оцінки шансів на перемогу і відносно якого не виникає підозр в замовності чи агітації за певного СВП, - такий матеріал відноситься до типу інформації «Новинні матеріали».

У випадку «змішаного» типу інформації матеріал відноситься до того типу, що переважає за об’ємом або змістом (тематикою).

Таблиця присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу (СВП) у ЗМІ

Таблиця присутності кандидатів та партій – СВП у ЗМІ відображає загальну кількість згадок про СВП за типами інформації та може не співпадати з кількістю матеріалів (оскільки в одному матеріалі можливі декілька згадок).

В обліковій таблиці присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу у ЗМІ окремо по друкованих та електронних ЗМІ враховуються всі згадки про:

- кандидатів в одномандатному мажоритарному окрузі;

- політичних партій в багатомандатному окрузі.

У випадку наявності в матеріалі про політичну партію висловів, цитат, інших згадок про певного/певних кандидатів по багатомандатному округу, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку наявності у матеріалі про політичну партію переліку кандидатів, що зареєстровані як кандидати по списку вказаної партії, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку вказування партійності до імені кандидата в одномандатному окрузі, висунутого цією партією, матеріал зараховується до згадок про кандидата, а не/та про партію.

До типу інформації «Антиагітація та «Чорний PR» обліковуються негативні згадки про СВП, проти яких спрямований матеріал.

Моніторинг проводиться в рамках проекту «Комплексне спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2014 року в Рівненській області», що реалізовується РОГО «Комітет виборців України» за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані