укр eng
Як комунальники на смерті рівнян заробляють
64
24

Наприкінці 2014 року Управління ЖКГ провело один специфічний тендер. Шукали фірму, яка надасть дві особливі послуги: захоронення безрідних та доставка померлих на судово-медичну експертизу. У тендері взяли участь дві фірми – КП  «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» запропонувало трішки більше 1, 87 млн. грн., а рівненське КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» - 1 846 118 грн.53 коп. Наші перемогли, ура, але в активістів ініціативи «За чесний тендер» є кілька питань.

По-перше. Чи була справжня конкуренція? Доволі дивним виглядає той факт, що возити на померлих рівнян на судмедекспертизу чи ховати безрідних в Рівному планувала фірма з Луцька. Вони мають базу в Рівному? Освоюють наш ринок? Очевидно, ні, такої інформації немає. На думку активістів - це проста антиконкурентна змова, аби виконати вимогу тендеру про двох учасників. До речі, це ж луцьке підприємство брало участь в аналогічному тендері минулого року, і програло. Нічого не змінюється.

По-друге. Якщо людина (фірма) хоче отримати справді найкращу ціну, тоді вона намагається спростити завдання продавцю. Натомість в цьому конкурсі є цікаві речі. Наприклад, умовами конкурсу вимагається довести, що претендент мінімум три роки надавав аналогічні послуги, для цього потрібно надати нотаріально завірені копії угод. Для чого? І чому три роки, а не рік? Чи не варто було б по максимуму зняти штучні обмеження та залучати на ринок нових виконавців? Саме про демонополізацію ринку комунпослуг постійно говорять наші можновладці.

По-третє. Замовлення УЖКГ по цьому тендеру складається з двох частин. Захоронення 40 безрідних та перевезення померлих на експертизу. Промоніторивши ринок  з’ясовуємо, що захоронення безрідних коштує в межах 1500-2500 грн. Тобто, по максимуму ця частина тендеру обійдеться виконавцю в 100 тис. грн. Решту 1.746 млн. планують витратити на доставку померлих до судмедексперта. Дорого це чи дешево? Для порівняння, минулоріч цю послугу в Івано-Франківську підприємець Андрій Хруник надав за 430.5 тис.грн. А в сусідньому Луцьку вона обійшлася лише за 299.67 тис. грн. Тобто в шість разів дешевше ніж планують в 2015 в Рівному. Цікаво, що в Луцьку послугу надає згадуване вже нами КП  «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування». Це тільки для Рівного в них ціни захмарні, для себе ж в рази менші. Активісти ініціативи «За чесний тендер» вважають, що така різниця в запропонованих цінах на практично ідентичну послугу в Рівному та Луцьку може містити ознаки анти конкурентних узгоджених дій, визначених ЗУ «Про захист економічної конкуренції».

Переконаний, що і в Рівному вдалося б зекономити чималу суму, якби була справжня конкуренція. Наприклад, в конкурсних умовах в Івано-Франківську від пана Хруника не просили нотаріально завірених договорів за попередні три роки, тільки довідку про досвід роботи працівників. А ще, на відміну від Рівного, просили надати кошторис. Цікаво було б побачити, на що ж наші комунальники планують потратити таку кругленьку суму. Відповідний запит я відправив на КП, чекаю на відповідь.

Зураб Кантарія з приводу цього тендеру ходив до в.о. начальника міського управління ЖКГ Володимира Лапюка, двічі його не застав, а на залишений в управлінні номер телефону ніхто так і не перетелефонував. Думаю після оприлюднення матеріалу потелефонують.

Наведені вище факти наштовхують на думку, що рівняни в 2015 році переплатять за згадані послуги  близько мільйона гривень. Чому так, невже сьогодні немає способів більш ефективно використати ці кошти, а згадані послуги отримати дешевше? Активісти ініціативи «ЗА чесний тендер» вважають, що ці питання варто було б задати міській владі, особливо напередодні розподілу бюджетних коштів комунальним підприємствам, що планується в лютому цього року. Особливо в ситуації, коли від чиновників постійно лунають нарікання на нестачу коштів.

П.с. Вже після написання матеріалу вдалося дізнатися, що в Луцьку в 2015 році на послуги по цілодобовому чергуванню катафалку і доставки тіл до судмедекспертизи заплановано не більше 500 тис. грн.

Матеріал підготовлений в рамках діяльності громадської ініціативи «За чесний тендер».

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані