укр eng
Ранній прогноз щодо виборів мера в Рівному
35
8

Після досить скандальних проміжних виборів народного депутата України в Чернігові з’явилися побоювання громадськості щодо того, чи не проходитимуть за подібним сценарієм місцеві вибори в нашій державі восени. Прогнози – річ невдячна, особливо політичні. Однак на прохання журналіста сайту «Голосно» все ж вирішив поділитися своїми думками і певними прогнозами на тему майбутніх виборів міського голови Рівного. Зроблені вони на 3 місяці до дня голосування. Тож цікаво буде в листопаді перевірити, наскільки вони (не) збулися.

А питання/відповіді були такі:

1. Чи можна зараз спрогнозувати, як пройдуть вибори у Рівному? Зважаючи на ситуацію, яка відбулася з виборами у Чернігові (чи можливо у нас таке повториться).

На сьогодні рано прогнозувати те, як можуть пройти вибори міського голови в Рівному. Адже основні перипетії під час будь-яких виборів зазвичай починаються за півтора-два місяці до дня голосування. Наразі навіть невідомо приблизно, скільки кандидатів братимуть участь у виборах міського голови Рівного.

Однак вже можна точно стверджувати, що боротьба за крісло міського голови в нас буде гарячою і запеклою. Але не думаю, що аж настільки скандальною, як це було нещодавно під час проміжних виборів народного депутата України в Чернігові. Принаймні в нас навряд чи хтось із потенційних кандидатів ризикне настільки відкрито роздавати гречку або гроші виборцям.

Хоча можна згадати досвід минулих місцевих виборів у Рівному в 2010 році. Тоді спостерігач Рівненського КВУ став свідком ситуації, коли представники одного з кандидатів у депутати до Рівненської міської ради розносили мешканцям двох будинків по вулиці Данила Галицького продуктові пакети, в які входило шампанське та цукерки, а також ручка, блокнот з фото цього кандидата і буклет про нього. На пакетах також була символіка політичної сили, яку представляє кандидат. І в результаті цей кандидат таки став депутатом Рівнеради.

 

2. Чи взагалі готові рівняни до виборів? Яка буде явка?

Переконаний, що переважна більшість рівнян наразі навіть і не думає про вибори. Хтось зараз насолоджується відпусткою і літнім відпочинком, хтось навпаки працює і заробляє гроші. Але ситуація в країні на сьогодні така, що думка про місцеві вибори в більшості людей або займає одне з останніх місць у голові, або взагалі відсутня.

Очевидно, що «змусять» рівнян думати про вибори кандидати і політичні сили вже з вересня, коли почнуть активнішу фазу передвиборчої кампанії. А, судячи з того, що деякі потенційні кандидати на посаду міського голови розпочали її вже давно, вона буде досить агресивною і нав’язливою по відношенню до виборця. Тому люди просто вже не зможуть хоча б трохи не думати про вибори.

Зі свого боку, РОГО «Комітет виборців України» з початку виборчого процесу постійно доноситиме до виборців інформацію з роз’ясненнями тих чи інших юридичних нюансів нового Закону про місцеві вибори. А також оприлюднюватиме повідомлення про виявлені нашими спостерігачами порушення виборчого законодавства всіма суб’єктами виборчого процесу.

Щодо явки виборців, то вона точно буде вищою, ніж під час проміжних виборів у Чернігові, де вона становила 35,3%. Думаю, в Рівному вона складе не менше 55-60% виборців. Якщо ж буде другий тур на виборах міського голови Рівного, то спрогнозувати явку на наступний етап нереально. Адже на це впливатиме низка чинників. Головні з них – хто з кандидатів пройде в другий тур і наскільки передвиборча кампанія втомить рівнян.

 

3. Чи будуть задіяні технології підкупу виборців? Або взагалі які технології впливу на виборців залучатимуть?

Дуже хотілося б сподіватися, що жоден з кандидатів у Рівному не використовуватиме підкуп виборців у своїй передвиборчій кампанії. Після скандальних подій у Чернігові навіть Президент Порошенко під час зустрічі з експертами громадянського суспільства з питань виборів сказав, що має бути посилена відповідальність за підкуп виборців, а також надана можливість судовій гілці влади реагувати на факти підкупу аж до зняття кандидата з виборів. Він нагадав, що восени минулого року підписав закон, який посилює відповідальність за підкуп виборців. Але, як показала практика, це не зупинило порушників.

В цьому аспекті варто зазначити, що експерти Комітету виборців України вже розробляють законопроект, що має на меті зменшити масштаби підкупу виборців на виборах. Він дасть підстави правоохоронцям реагувати на такі правопорушення та запобігати їх виникненню.

Щодо технологій впливу на виборців, то тут, швидше за все, більшість штабів кандидатів на посаду міського голови використовуватимуть метод тотальної агітації через ЗМІ (в тому числі велику кількість «джинси»), бігборди, плакати, іншу поліграфічну продукцію. Звісно, такий спосіб зможуть використати лише ті кандидати, котрі матимуть значні фінанси для цього.

Не виключено, що також широко застосовуватиметься метод непрямого підкупу виборців. Це, наприклад, організація різних концертів та інших масових заходів із запрошенням відомих зірок, розіграшів цінних призів, надання певних послуг тощо.

А хочеться, щоб цього разу нарешті кандидати боролися на голоси виборців, у першу чергу, реальними передвиборчими програмами та прямим спілкуванням з людьми, а не своїми обличчями і брендами партій з газет, телебачення, бордів.

 

4. Які кандидати у Рівному є найбільш конкуруючими?

На сьогодні зарано говорити про конкурентоспроможність кандидатів на посаду міського голови Рівного. Адже відповідно Закону про місцеві вибори висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.

На жаль, нині деякі потенційні кандидати вже проводять у ЗМІ своєрідну агітаційну кампанію, суть якої полягає в тому, що саме вони є «єдиними і найдостойнішими» посади міського голови Рівного.

На мою думку, це нечесна по відношенню до виборців маніпулятивна технологія. Адже задовго до офіційного старту виборів створюється ілюзія, що виборці повинні будуть голосувати за котрогось із 2-3 кандидатів (у першому турі). Хоча насправді вибір у бюлетені в людей може бути (й очевидно буде) набагато більший.

Тому хотілося б застерегти рівнян від завчасних висновків і робити свій вибір вже ближче до дня голосування. А до цього варто намагатися регулярно стежити за діяльністю всіх кандидатів. Не за формальною кількістю їхніх появ на шпальтах газет, бігбордах і сітілайтах, в ефірах радіо й телебачення та в поштових скриньках. А за тим, як часто вони спілкуються з людьми безпосередньо, що вже зробили для міста і що планують зробити, які в них реальні механізми реалізації цих планів і чи є в них команда виконавців для цього.

Лише так ми змусимо наших політиків відійти від звичної для них форми популістичної агітаційної конкуренції і перейти до реальних справ, що полягають у виконанні даних виборцям передвиборчих обіцянок.

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані