укр eng
Мандрівний кінофестиваль про права людини Docudays UA розпочав п’яту подорож Рівненщиною
7
1

Кращі кінострічки про права людини 2016-2017 років матимуть змогу переглядати мешканці Рівненщини. Адже з 22 листопада в області розпочинається 14-ий Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Про це розповіли організатори й партнери кінофестивалю під час прес-конференції в Платформі взаємодій «Простір» у Рівному.

Головна тема цьогорічного фестивалю має назву «Чотири градуси» та присвячена проблемі зміни клімату й захисту довкілля. Мешканці Рівненщини матимуть змогу переглянути дві кінострічки на екологічну тематику: «Народжені бути вільними» та «Природа мого серця».

«Для нас участь у такому фестивалі – це можливість комунікувати темою збереження клімату, – каже прес-секретарка ГО «Екоклуб» Інна Мулявка. – Сподіваємося, що з допомогою кінопереглядів ми зможемо поширювати інформацію про кліматичні проблеми і завдяки дискусіям повідомити рівнянам, що кожен з нас у своєму щоденному житті може робити задля збереження клімату та чому це важливо. Тому запрошуємо всіх до переглядів цих фільмів».

«В програмі цьогорічного фестивалю будуть фільми, які стосуються й інших актуальних проблем у нашому суспільстві, – розповідає директор РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький. – Так, наприклад, стрічка «Процес. Російська держава проти Олега Сенцова» присвячена історії судового процесу над українським режисером, незаконно ув’язненим у Росії. Крім того, програма Мандрівного фестивалю включає найкращі короткометражні стрічки з програми DOCU/КОРОТКО та DOCU/УКРАЇНА. Остання презентує роботи молодих авторів та авторок, які через оптику власного почуття придивляються до людей, тернів та шляхів української реальності. Загалом у Рівненській області цього року ми плануємо показати 9 фільмів на різну тематику і для різних аудиторій».

Триватимуть кінопокази на Рівненщині з 22 листопада по 15 грудня. За цей час організатори планують провести не менше 20 показів фільмів у навчальних закладах (школах, ліцеях, технікумах, університетах), бібліотеках, креативних просторах, пенітенціарних установах області.

Відкриті покази для всіх охочих відбудуться в Острозі 27 і 29 листопада. В ці дні в приміщені Острозької академії можна буде переглянути відповідно фільми «Процес. Російська держава проти Олега Сенцова» (в понеділок) та «Боротьба Джамали» (в середу).

В Рівному такі відкриті покази проходитимуть у Рівненській обласній бібліотеці для молоді з 4 по 7 грудня включно. Детальніша інформація про них анонсуватиметься згодом.

«Однією з ефективних форм нашої правороз’яснювальної роботи серед громадян, донесення до них інформації про їхні права є проведення подібних кінопоказів, – зазначив директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області Василь Овдіюк. – Адже люди, перш за все, повинні знати свої права. І тоді вони зможуть захистити себе в тій чи іншій ситуації».

Крім показів фільмів, цього року в рамках фестивалю проведуть фотоконкурс, присвячений екологічним проблемам. Для участі в ньому потрібно буде надіслати на електронну пошту організації свою роботу (фотографію і супровідний текст), що розповідають про шкідливий вплив людської діяльності на довкілля в Рівненській області (причини та наслідки забруднення) та/або показують шляхи вирішення екологічних проблем. Грошові нагороди отримають 5 найкращих робіт. Крім того, окремо заохочувальні призи отримають 5 авторів. Детальні умови конкурсу будуть оприлюдненні на початку наступного тижня.

Одразу після прес-конференції присутні переглянули фільм «Боротьба Джамали». Було помітно, що він досить сильно емоційно вразив глядачів.

«Дуже гарно і якісно знятий фільм. Адже часто бувають такі документальні стрічки, дивлячись які, не можеш дочекатися, коли вони закінчаться. Бо нудно знято. А в цьому випадку все зроблено професійно: зав’язка, розвиток, емоційний вибух, затихання, знову вибух… Фільм тримає в емоціях впродовж всієї його тривалості», - поділилася враженнями після перегляду одна з глядачок.

Регіональним координатором 14-ого Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у Рівненській області є РОГО «Комітет виборців України».

Вперше на Рівненщині фестиваль провели взимку 2013-го року. Тоді 11 грудня на майдані Незалежності показали стрічку «Доволі! До Волі...» – про силовий розгін мирних мітингувальників у Білорусі, який стався в 2010 році і котрий уже тоді багато в чому нагадував події початку Революції Гідності в Україні. Тоді цей фільм переглянули близько сотні рівнян, які традиційно прийшли у вечірній час на майдан Незалежності, аби підтримати Євромайдан.

«Також у той складний період на рівненському Євромайдані ми вирішили показати стрічку «Відкритий доступ» – про корупцію і зловживання тодішньої ще чинної влади Януковича, – пригадує Олексій Горецький. – Одна з частин цього фільму – Межигір`я. Саме через неї в багатьох містах України дуже часто траплялися різні інциденти, які призводили до зривів його показів. У Рівному, на щастя, ніщо не перешкодило всім бажаючим переглянути цей документальний фільм. Однак без інцидентів всеодно не обійшлося. Після перегляду частини фільму до нас підійшов майор міліції, який, очевидно, чергував у цей час на майдані, і вирішив поцікавитися, чи маємо ми офіційне право на публічний показ цієї стрічки і чи повідомляли про кіносеанс органи місцевої влади. Бо прокурор ніби питає».

Пригадав директор РОГО КВУ і те, як у 2014-му році після перегляду фільму «Євромайдан. Чорновий монтаж» деякі в`язні Городищенської виправної колонії казали про готовність захищати державу від агресора та воювати в зоні АТО. Якби їм лише дали таку можливість. Настільки емоційно сильно на них вплинули показані в стрічці події.

«Тому цінність такого фестивалю в тому, що саме через емоції людям передаються відчуття власної гідності і того, що кожен з нас повинен щодня робити світ кращим і не бути пасивним у цьому житті», – підсумовує Олексій Горецький.

Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проходить за підтримки Посольства Швеції в Україні.

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані