укр eng

Звіт за результатами моніторингу черкаського Інтернету за період 13.08. - 19.08.2012 р.


З 13.08.2012 по 19.08.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Черкаська область

 

1. Загальні тенденції

Впродовж 12-19 серпня продовжилось висвітлення процедур висунення та реєстрації кандидатів від партій та шляхом само висування. Було помітно, коли місцеві інтернет-ЗМІ «втомилися» писати про нових кандидатів: якщо минулого тижня на кожну постанову про реєстрацію/відмову в реєстрації припадало по 1-2 публікації, то на цьому тижні увагу приділяли лише тим кандидатам, які є відомими та такими, поява яких на тому чи іншому окрузі була заздалегідь прогнозована. Оскільки юридично виборча агітація була дозволена, то поступово кількість негативних публікацій почала збільшуватись. Обидва видання не є прихильниками Партії регіонів, тому хвалебними релізами від влади тут не зловживали. З іншого боку охоче друкували негатив, який інші партії «виливали» на провладних кандидатів та партію.

2. Коментар найбільших та найменших показників.

Максимальні показники (усіх тональностей) належать Партії регіонів. Втім, якби не повідомлення про участь представників влади в різних заходах, то Об’єднана опозиція та самовисуванці наздогнали б Партію регіонів по кількості нейтральних друкованих знаків. Негатив для Партії регіонів забезпечили опозиціонери, які під час своїх виступів воліли говорити не про власні програми, а про Партію регіонів, а також посадові особи на місцях, які доволі недолуго почали протидіяти кандидатам, які можуть скласти конкуренцію справжнім та технічним кандидатам від Партії регіонів, що, звісно, потрапило в ЗМІ.

Найменше в Інтернеті згадувалося про «Свободу». Тобто, взагалі жодної публікації. Втім, якщо дивитися не на друковані знаки, а на статті, то позиції «Україна – вперед!» В та КПУ недалеко просунулися – 1 і 2 замітки відповідно. 

3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальні показники позитивної і негативної тональності належать Партії регіонів. Взагалі з позитивом було кепсько – всього 2 статті про досягнення місцевого рівня та урядову діяльність з підвищення стипендій. І це мова не про Партію регіонів, а про публікації позитивної тональності за тиждень.

Мінімальні показники тональності для Партії регіонів забезпечували:

  • опозиціонери своєю критикою («Томенко розповів про черкаську клоунаду: влада просить заплатити за подарованих селянам телят»);
  • регіонали своєю поведінкою («Кандидат в нардепи від ПР на зустрічі з виборцями вихвалявся, що порушував Закони, – ЗМІ (ВІДЕО)», «Партія регіонів піариться на фестивалі без відома учасників»);
  • органи державної влади тиском на само висуванців («На підприємство непровладного кандидата в нардепи терміново прийшла податкова») – але тут нюанс, це негатив не в контенті, а в контексті – ніби-то ПР ні при чому, але розголос нехороший, хоч прямих звинувачень ЗМІ не озвучують, але якби натякають.


4. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).

Від Партії регіонів – голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, В.Корж, від Об’єднаної опозиції – М.Томенко,  від КПУ – П.Симоненко, із самовисуванців – Б.Губський, В.Жуковська, від «Україна-вперед!» – С.Блажевич.

5. Теми (без цифр).

  • Декларації про доходи зареєстрованих кандидатів.
  • Висування та реєстрація кандидатів в народні депутати України.
  • Реалізація соціальних ініціатив Президента.

 

6. Спікери (без цифр)

М.Томенко, С.Тулуб, В.Корж, Б.Губський, В.Жуковська, С.Блажевич.

 

7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Прочерк створив ряд публікацій на основі аналізу декларацій про доходи кандидатів. При цьому, незважаючи на кількість майна та заробітку, реакція була іронічно-негативною. Суб’єктивне відчуття: Прочерк ніби питає «чого так мало вкрав? Де ж стільки накрав?»

Для прикладу стаття про опозиційного кандидата В. Греся (кандидат від ОО) на «Прочерку» «Екс-голова облради отримує допомогу по безробіттю (декларація кандидата)» – у нього дохід 882 тис. грн, а в заголовку йдеться про отримання допомоги по безробіттю.  

Інший приклад – стаття на цьому ж сайті про Г.Бобова (кандидат від ПР): «Цукровий магнат» Черкащини за рік заробив 8 мільйонів, при цьому в фейсбуці автор матеріалу Н.Вівчарик повідомив, що спеціально шукав для ілюстрації фото «задоволеного Ничипоренка» в своєму архіві.

Ще приклад - в статті про А. Бондаренка  (кандидат від ОО) «Найбільше серед опозиційних кандидатів заробив голова обласної «Батьківщини» на сайті «Прочерк» є фраза «як саме він заробив ці гроші – невідомо».

На цьому ж сайті в статті про Жуковську після фрази про майно родини поставлено три крапки «Ні житлових будинків, ні квартир, ні автомобілів Жуковська та її родина не задекларували…»,  що залишає певну недосказаність. Також не лише цифри, але й формулювання зазнали прискіпливої уваги: «Нахабство – друге щастя! Крім Бобова, ще четверо кандидатів по Черкащині самі собі намріяли депутатство», в принципі нейтральна стаття та банальна помилка не надто освічених кандидатів завдяки заголовку перетворилася на «нахабство»

Тобто ресурс до всіх кандидатів, незалежно від їх партійної належності ставиться скептично-іронічно і не приховує цього.

Використовувалася маніпуляція – зміна тональності тексту через заголовок. Так, заява ПР з приводу мовного питання розміщена «Прочерком» без змін, але заголовок відображає ставлення автора до мовного питання і надає негативного забарвлення діям влади в «мовному питанні»: «Партія регіонів вирішила морально «добити» захисників мови».

«Прочерк» і «Провінція» розмістили матеріал про приїзд міжнародних спостерігачів на Черкащину, але зробили це не нейтрально, а скористалися інформацією наданою УДАРОМ: «На Черкащині міжнародні спостерігачі перевірять тиск влади на партію «УДАР». Вийшло, що приїхали дивитися на всіх, а УДАР це подав як для них, а Провінція та Прочерк це тиражували http://procherk.info/news/7-cherkassy/9507-mizhnarodni-sposterigachi-perevirjat-chi-ne-obrazhae-cherkaska-vlada-bijtsiv-klichka

http://pro-vincia.com.ua/novini/news_poltika/2648-na-cherkaschin-mzhnarodn-spostergach-perevryat-tisk-vladi-na-partyu-udar.html

Прочерк розмістив матеріал від Об’єднаної опозиції «У газеті відмовилися публікувати матеріал опозиції… через відпустку редактора (документ)», проте при цьому не наголосив на тому, що порушення стосувалося періоду до початку виборчого процесу і не уточнював, чи триває воно досі. Об’єднана опозиція «притримала» інформацію, а «Прочерк» не захотів звернути увагу на подібну «дрібницю». В групі «Черкащина: захистимо вибір» це питання порушувалося і точно відомо, що представник «Прочерку» моніторить повідомлення в ній. Крім того, «Прочерк» завжди робить з якихось матеріалів більш розлогі за рахунок взяття «ексклюзивних коментарів сторін». В цьому випадку чи не за хотів, чи не встиг.

 

8. Джинса

Капітальні ремонти аміачних агрегатів допоможуть знизити витрати газу та модернізувати виробництво, - президент «Азоту» Валентина Жуковська

http://pro-vincia.com.ua/novini/news_ekonomka/2670-kaptaln-remonti-amachnih-agregatv-dopomozhut-zniziti-vitrati-gazu-ta-modernzuvati-virobnictvo-prezident-azotu-valentina-zhukovska.html

Інформацію про зупинку на ремонт Азоту озвучував його працівник в статті напередодні, а про модернізацію  - В.Жуковська через день.

Богдан Губський подарував черкаському музеєві унікальний том «Кобзаря»

http://procherk.info/news/7-cherkassy/9524-bogdan-gubskij-podaruvav-cherkaskomu-muzeevi-unikalnij-tom-kobzarja

Кандидат у депутати добився додаткового асфальтування доріг на Черкащині (про В. Коржа від Партії регіонів)
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9510-kandidat-u-deputati-dobivsja-dodatkovogo-asfaltuvannja-dorig-na-cherkaschini


Геннадій Бобов пропонує підписати Меморандум про чесні вибори (після і ймовірно внаслідок появи компрометуючого відео зустрічі з виборцями).
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9493-gennadij-bobov-proponue-pidpisati-memorandum-pro-chesni-vibori

 

Керівник підприємства: «Податкова надсилає такі запити, на які нереально надати відповідь» (документи) про Душечка, якому належить Прочерк, і який друкує для нього об’ємні публікації.
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9520-kerivnik-pidpriemstva-podatkova-nadsilae-taki-zapiti-na-jaki-nerealno-nadati-vidpovid-dokumenti

Сергій Блажевич: «Я не буду купувати голоси»

http://procherk.info/news/7-cherkassy/9516-sergij-blazhevich-ja-ne-budu-kupuvati-golosi

Богдан Губський власноруч робив ремонти

http://procherk.info/news/7-cherkassy/9547-bogdan-gubskij-vlasnoruch-robiv-remonti