укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу черкаського Інтернету за період 30.07 - 19.08.2012 р.


З 30.07.2012 по 19.08.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Черкаська область

 

1. Загальні тенденції

Впродовж 30 липня - 19 серпня основна увага Інтернет ЗМІ зосередилась на процедурі висунення та реєстрації кандидатів від партій та шляхом самовисування. При цьому матеріалів спочатку було аж занадто багато – реакція йшла практично на кожного нового зареєстрованого кандидата, а коли їх кількість перевалила за 60, темпи знизилися. Відбулася переорієнтація уваги з кандидатур на їх декларації, при цьому матеріали присвячувалися вже не кожному депутату, а лише тим, яких місцеві експерти визначали основними ще до початку виборчого процесу. Стосовно політичних партій, то також було багато публікацій про їх списки. При цьому спочатку публікувалися попередні списки, а потім затверджені з коментарями. Опозиція значною мірою посприяла тому, щоб Партія регіонів отримала максимум друкованих знаків: якщо на початку звітного періоду спікери Об’єднаної опозиції ще говорили про власних кандидатів, то в кінці мову вели лише про Партію регіонів та дії її кандидатів. Позитив Партії регіонів забезпечували владні релізи про різноманітні «покращення» місцевого та всеукраїнського рівнів, решта партій позитивну тональність забезпечувала собі під час презентації кандидатів. Відмітимо, що в останній тиждень кількість «позитивних» знаків різко зменшилася – публікації почали все більше скочуватися в поливання негативом партій один одних. Таким чином можна прогнозувати, що кампанія набуває рис «брудної» і що основна агітація буде полягати не в тому, щоб донести до виборця позитивний месседж про партію, її кандидатів, програму, а в тому, щоб виставити опонента в негативному світлі.

 
2. Коментар найбільших та найменших показників.

Максимальні показники (усіх тональностей) належать Партії регіонів. Втім, якби не повідомлення про участь представників влади в різних заходах, то Об’єднана опозиція та Самовисуванці наздогнали б Партію регіонів по кількості нейтральних друкованих знаків. Негатив для Партії регіонів забезпечили опозиціонери, які під час своїх виступів воліли говорити не про власні програми, а про «регіоналів, а також посадові особи на місцях, які доволі недолуго почали протидіяти кандидатам, які можуть скласти конкуренцію справжнім та технічним кандидатам від Партії регіонів, що, звісно, потрапило в ЗМІ. Позитив Партії регіонів забезпечували владні релізи про різноманітні «покращення» місцевого та всеукраїнського рівнів.

Найменше в Інтернеті згадувалося про «Свободу». Очевидно, це пов’язано з тим, що «свободівці» отримали лише один округ в Черкаській області, та й цей єдиний кандидат був презентований громадськості на прес-конференції Об’єднаної опозиції. (Зазначимо, що на смілянських сайтах (округ №198, де балотується кандидат від «Свободи») присутність «Свободи» переважає над присутністю Об’єднаної опозиції, але ці ресурси не є об’єктом моніторингу).

Якщо порівняти різні Інтернет-ресурси, то «Провінція» більше висвітлювала Партію регіонів, Об’єднану опозицію та «УДАР», а «Прочерк»  Партію регіонів, Об’єднану опозицію та та самовисуванців. «Провінція» публікувала більше негативу, ніж «Прочерк» («Провінція» є більш незалежною, ніж «Прочерк», і характер публікацій демонструє «нелюбов» власників як до Партії регіонів, так і до Об’єднаної опозиції, тоді як «Прочерк» належить одному з самовисуванців, проти якого влада застосувала адмінресурс, що, можливо, спричинило більшу прихильність до Об’єднаної опозиції, ніж у «Провінції»).

3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальні показники позитивної і негативної тональності належать Партії регіонів.

Мінімальні показники тональності для Партії регіонів забезпечували опозиціонери своєю критикою та самі регіонали застосуванням адмінресурсу до Об’єднаної опозиції з наступною реакцією ЗМІ. Позитив Партії регіонів забезпечували владні релізи про різноманітні «покращення» місцевого та всеукраїнського рівнів.


4. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).

Від Партії регіонів – голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, Віктор Корж (мажоритарник), від Об’єднаної опозиції – Микола Томенко, Наталія Старикова (109 в списку), Микола Булатецький (мажоритарник), Леонід Даценко (мажоритарник),  від КПУ – Петро Симоненко, Віктор Білоусов (мажоритарник), із самовисуванців – Б.Губський, В.Жуковська, від «Україна-вперед!» – С.Блажевич (мажоритарник).

5. Теми (без цифр).

  • Висування та реєстрація кандидатів в народні депутати України.
  • Декларації про доходи зареєстрованих кандидатів.
  • Прес-конференції Об’єднаної опозиції.
  • Реалізація соціальних ініціатив Президента.

6. Спікери (без цифр)

М.Томенко, С.Тулуб, Б.Губський, В.Жуковська, С.Блажевич – найчастіші, решта в п.4.

7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Прочерк створив ряд публікацій на основі аналізу декларацій про доходи кандидатів. При цьому, незважаючи на кількість майна та заробітку, реакція була іронічно-негативною. Суб’єктивне відчуття: Прочерк ніби питає «чого так мало вкрав? Де ж стільки накрав?»

Для прикладу стаття про опозиційного кандидата В. Греся (кандидат від ОО) на «Прочерку» «Екс-голова облради отримує допомогу по безробіттю (декларація кандидата)» – у нього дохід 882 тис. грн, а в заголовку йдеться про отримання допомоги по безробіттю.  

Інший приклад – стаття на цьому ж сайті про Г.Бобова (кандидат від ПР): «Цукровий магнат» Черкащини за рік заробив 8 мільйонів, при цьому в фейсбуці автор матеріалу Н.Вівчарик повідомив, що спеціально шукав для ілюстрації фото «задоволеного Ничипоренка» в своєму архіві.

Ще приклад - в статті про А. Бондаренка  (кандидат від ОО) «Найбільше серед опозиційних кандидатів заробив голова обласної «Батьківщини» на сайті «Прочерк» є фраза «як саме він заробив ці гроші – невідомо».

На цьому ж сайті в статті про Жуковську після фрази про майно родини поставлено три крапки «Ні житлових будинків, ні квартир, ні автомобілів Жуковська та її родина не задекларували…»,  що залишає певну недосказаність. Також не лише цифри, але й формулювання зазнали прискіпливої уваги: «Нахабство – друге щастя! Крім Бобова, ще четверо кандидатів по Черкащині самі собі намріяли депутатство», в принципі нейтральна стаття та банальна помилка не надто освічених кандидатів завдяки заголовку перетворилася на «нахабство»

Тобто ресурс до всіх кандидатів, незалежно від їх партійної належності ставиться скептично-іронічно і не приховує цього.

Використовувалася маніпуляція – зміна тональності тексту через заголовок. Так, заява ПР з приводу мовного питання розміщена «Прочерком» без змін, але заголовок відображає ставлення автора до мовного питання і надає негативного забарвлення діям влади в «мовному питанні»: «Партія регіонів вирішила морально «добити» захисників мови».

Маніпуляції з заголовками є досить уживаними і досить часто саркастично-іронічними: «Калашніков поїхав, а клоуни лишились»… (Провінція, 09.08.); Колегія Черкаської ОДА: "Сезон невпинного покращення крокує твердо по Черкащині"… (Провінція, 09.08.). Прочерк також на численні виступи Об’єднаної опозиції зреагував іронічно. В останній моніторинговий день опублікував статтю «Гриценко «посвятив» в кандидати сім «добрих молодців» від черкаської опозиції», проілюстровану фото із зображенням сучасних лицарів.

«Прочерк» і «Провінція» розмістили матеріал про приїзд міжнародних спостерігачів на Черкащину, але зробили це не нейтрально, а скористалися інформацією наданою УДАРОМ: «На Черкащині міжнародні спостерігачі перевірять тиск влади на партію «УДАР». Вийшло, що приїхали дивитися на всіх, а УДАР це подав як для них, а Провінція та Прочерк це тиражували http://procherk.info/news/7-cherkassy/9507-mizhnarodni-sposterigachi-perevirjat-chi-ne-obrazhae-cherkaska-vlada-bijtsiv-klichka

http://pro-vincia.com.ua/novini/news_poltika/2648-na-cherkaschin-mzhnarodn-spostergach-perevryat-tisk-vladi-na-partyu-udar.html

Прочерк розмістив матеріал від Об’єднаної опозиції «У газеті відмовилися публікувати матеріал опозиції… через відпустку редактора (документ)», проте при цьому не наголосив на тому, що порушення стосувалося періоду до початку виборчого процесу і не уточнював, чи триває воно досі. Об’єднана опозиція «притримала» інформацію, а «Прочерк» не захотів звернути увагу на подібну «дрібницю». В групі «Черкащина: захистимо вибір» це питання порушувалося і точно відомо, що представник «Прочерку» моніторить повідомлення в ній. Крім того, «Прочерк» завжди робить з якихось матеріалів більш розлогі за рахунок взяття «ексклюзивних коментарів сторін». В цьому випадку чи не за хотів, чи не встиг.

8. «Джинса»

Лідерами за кількістю «джинси» є самовисуванці Б.Губський та В.Жуковська, і більшість «джинси» була розміщена на сайті «Прочерк».

«Йду в депутати, бо відчуваю відповідальність за людей», – Богдан Губський http://procherk.info/news/7-cherkassy/9342-jdu-v-deputati-bo-vidchuvaju-vidpovidalnist-za-ljudej--bogdan-gubskij

Жуковська: Захист мови починається з особистого вибору кожного, хто вважає себе українцем http://procherk.info/direct/160-zhukovska/9422-zhukovska-zahist-ukrayinskoyi-movi-pochinaetsja-z-osobistogo-viboru-i-vidnoshennja-kozhnogo-hto-vvazhae-sebe-ukrayintsem

Білоусов: продаж кінотеатру "Україна" та БК ім. Кулика вигідний зацікавленим у швидкому розпродажі майна Черкас

http://procherk.info/direct/62-bilousov/9407-sogodni-prodazh-miskogo-kinoteatru-ta-bk-a-zavtra-
http://pro-vincia.com.ua/novini/news_komentar/2605-blousov-prodazh-knoteatru-ukrayina-ta-bku-m-kulika-vigdniy-tim-hto-zackavleniy-u-shvidkomu-rozprodazh-mayna-cherkas.html


Капітальні ремонти аміачних агрегатів допоможуть знизити витрати газу та модернізувати виробництво, - президент «Азоту» Валентина Жуковська

http://pro-vincia.com.ua/novini/news_ekonomka/2670-kaptaln-remonti-amachnih-agregatv-dopomozhut-zniziti-vitrati-gazu-ta-modernzuvati-virobnictvo-prezident-azotu-valentina-zhukovska.html

Інформацію про зупинку на ремонт Азоту озвучував його працівник в статті напередодні, а про модернізацію Жуковська через день.

Богдан Губський подарував черкаському музеєві унікальний том «Кобзаря» http://procherk.info/news/7-cherkassy/9524-bogdan-gubskij-podaruvav-cherkaskomu-muzeevi-unikalnij-tom-kobzarja

Кандидат у депутати добився додаткового асфальтування доріг на Черкащині (про В. Коржа від ПР)
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9510-kandidat-u-deputati-dobivsja-dodatkovogo-asfaltuvannja-dorig-na-cherkaschini


Геннадій Бобов пропонує підписати Меморандум про чесні вибори (після і ймовірно внаслідок появи компрометуючого відео зустрічі з виборцями)
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9493-gennadij-bobov-proponue-pidpisati-memorandum-pro-chesni-vibori

Керівник підприємства: «Податкова надсилає такі запити, на які нереально надати відповідь» (документи) про Душечка, якому належить Прочерк, і який друкує для нього об’ємні публікації
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9520-kerivnik-pidpriemstva-podatkova-nadsilae-taki-zapiti-na-jaki-nerealno-nadati-vidpovid-dokumenti

Сергій Блажевич: «Я не буду купувати голоси» http://procherk.info/news/7-cherkassy/9516-sergij-blazhevich-ja-ne-budu-kupuvati-golosi  

"Богдан Губський власноруч робив ремонти" http://procherk.info/news/7-cherkassy/9547-bogdan-gubskij-vlasnoruch-robiv-remonti