укр eng

Звіт за результатами моніторингу Івано-Франківських інтернет-видань за період 15-21.09.2014 року


З 15.09.2014 по 21.09.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Івано-Франківська область

Загальні тенденції.

Інтернет-видання Івано-Франківська – «firtka.if.ua» та «galka.if.ua» є основними медіа майданчиками на Прикарпатті для представлення політичних сил під час виборчої кампанії, та висвітлення політичної ситуації загалом. Відтак, впродовж тижня, з 15 по 21 вересня 2014 року, ці два видання активно висвітлювали виборчу тематику, та відносно збалансовано подавали матеріали про різні політичні сили. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні близько 40 %. Найбільший масив інформації було подано в нейтральній тональності, а найменше у позитивній.

Відносна збалансованість представлення політичних сил на сторінках інтернет-видань за тональністю дає змогу зробити висновок про те, що «firtka.if.ua» та «galka.if.ua» намагаються забезпечили відносно рівний доступ політичних сил до свого представлення на їх сторінках,

Також можна зробити попередній висновок, що читачі ще не змогли отримати достатньої збалансованої інформації для прийняття рішення, адже інтернет-видання, в основному, подають оперативну інформацію, без глибокого осмислення програм політичних партій.

Коло посадових осіб, які були представленими на сторінках інтернет-видань у якості виконання своїх посадових обов’язків та як представники політичних сил, є найширшим - Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Олександр Сич, Володимир Гройсман, Валерій Гелетей, Олег Гончарук (голова Івано-Франківської ОДА).

Найбільший об’єм інформації виборчого контенту на сторінках інтернет-видань подано про Петра Порошенка (президент), з політичних сил – Блок Петра Порошенка та Радикальна партія.

Найменшу кількість інформації читачі отримали про Об’єднання «Самопоміч», Опозиційний блок та партію «Сильна Україна».

Максимальну кількість інформації позитивної тональності подано про Петра Порошенка (президент) та Блок Петра Порошенка. Проте як і сам Петро Порошенко (президент) так і Блок Петра Порошенка стали лідерами і за обсягом поданої негативної інформації. В основному у нейтральній тональності висвітлювали журналісти ВО «Батьківщина» та «Громадянську позицію».

У зв’язку з відсутністю у інтернет-видань перших сторінок, пріоритетними варто вважати ті суб’єкти моніторингу, які тривалий час займали місця «топ-новин». Такими можна вважати – Блок Петра Порошенка, ВО «Свобода» та Радикальна партія.

Зокрема Блок Петра Порошенка в цікавий журналістам як нова політична сила та з її інтригами в оприлюдненні виборчого списку. Також ця сила часто уособлена кандидатом по виборчому округу №83 (м. Івано-Франківськ) Олександром Шевченком, виборча кампанія якого є дуже активною.

Зокрема і більшість інших політичних сил та партій, які є суб’єктами нашого моніторингу, на цьому тижні висвітлювались у контексті представлення своїх передвиборчих списків та кандидатів по одномандатних виборчих округах.

Не останнє місце займала і тематика прийнятого Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». Тут представники ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина» активно намагалися донести виборцю переконання про те, що вони були проти цього закону.

Спікерами політичних сил були:

 • Блоку Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);
 • ВО «Свобода» - Руслан Марцінків;
 • «Народний фронт» - Михайло Ноняк (кандидат по 83 округу);
 • «Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко;
 • Радикальна партія – Олег Ляшко, Тарас Присяжнюк (голова обласної організації партії);
 • КПУ – Петро Симоненко.

Інтернет-видання «firtka.if.ua»

На сторінках цього електронного видання впродовж тижня з 15 по 21 вересня 2014 року найактивніше був представлений Петро Порошенко у якості Президента України. З політичних сил найбільше інформації подано про ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка та Радикальну партію. Про політичну партію «Сильна Україна» взагалі згадок не було.

У позитивній тональності журналісти «firtka.if.ua» найбільше писали про Петра Порошенка (президент) та Блок Петра Порошенка, інші суб’єкти взагалі не представлені.

У нейтральній тональності максимально представлене ВО «Батьківщина» та Петро Порошенко (президент) та Арсеній Яценюк (уряд), мінімально – «Самопоміч» та Опозиційний блок.

Пріоритетністю представлення видання впродовж тижня явно користувалися Петро Порошенко та Блок Петра Порошенка.

Основними темами були:

 • висунення списків кандидатів, та кандидатів по мажоритарних округах;
 • прийняття ЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»;
 • призначення нового голови Івано-Франківської ОДА;
 • початок роботи виборчих комісій, та представлення у них політичних сил.

Спікери:

 • Блоку Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);
 • ВО «Свобода» - Руслан Марцінків;
 • ВО «Батьківщина» - Сергій Власенко;
 • Громадянська позиція – Анатолій Гриценко;
 • «Народний фронт» - Михайло Ноняк (кандидат по 83 округу);

Опис маніпуляцій.

Повідомлення виборчого контенту на сторінках «firtka.if.ua» в основному носять оперативний характер. Нами не було виявлено застосування прямих медіаефектів чи маніпулятивних технологій. Проте зауважимо, що на сторінках видання часто мають місце повідомлення критичного характеру по відношенню до Радикальної партії, які не мають особливої актуальності для Івано-Франківської області. Так 17 вересня – «Ляшко не голосував за закон про люстрацію, бо в той час піарився на радіо», 18 вересня – «Ляшко вже чотири роки має австрійський паспорт».

Інтернет-видання «galka.if.ua»

Інтернет-видання «galka.if.ua» на цьому тижні найбільше писало про Петра Порошенка (президент), Блок Петра Порошенка та Радикальну партію. Найменше – про КПУ, «Самопоміч» та «Сильна Україна». Про Опозиційний блок видання взагалі не згадувало.

У позитивній тональності видання найактивніше представило Блок Петра Порошенка, ВО «Свобода» та Арсенія Яценюка (прем’єр+уряд). Натомість у такій якості не були представленими «Народний фронт», «Самопоміч» та Радикальна партія.

У нейтральній тональності найбільше представлено Петро Порошенко (президент), Громадянська позиція та Радикальна партія. Найменше – ВО «Батьківщина».

У негативній, максимально - Петро Порошенко (президент), Блок Петра Порошенка та Радикальна партія, мінімально – «Сильна Україна» та «Народний фронт».

Пріоритетністю представлення користувався Блок Петра Порошенка.

Серед основних тем висвітлення були:

 • прийняття ЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»;
 • призначення нового голови Івано-Франківської ОДА;
 • інтерв’ю Петра Порошенка загальнонаціональним ЗМІ.

Спікерами політичних сил були:

 • ВО «Свобода» - Микола Вітенко (секретар Івано-Франківської міської ради)
 • Радикальна Партія – Олег Ляшко
 • КПУ – Петро Симоненко
 • Блок Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу)
 • Громадянська позиція – Анатолій Гриценко

Опис маніпуляцій.

Впродовж тижня спостереження нами не було зафіксовано застосування маніпулятивних технологій виданням «galka.if.ua», проте як і «firtka.if.ua», це видання в основному подає інформацію оперативного характеру, не вдаючись до осмисленого аналізу передвиборчих програм політичних сил та кандидатів.