укр eng

Звіт за результатами моніторингу Запорізьких Інтернет видань за вересень 2014


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Запорізька область

  1. Загальні тенденції

Упродовж 1-30 вересня 2014 року  Запорізькі Інтернет видання висвітлювали вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30-35%,  варто зазначити, що  на початку місяця виборчий контенту було набагато менше, ніж під кінець місяця. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше -  у негативній. 

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не змогли забезпечити рівний доступ  до медіа всім політичним силам та не надали  виборцям можливості отримати достатньо  об’єктивної інформації для прийняття рішення. Статті  Інтернет видань переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили, не аналізували рівень рівня популізму чи реалістичності програм. Переважна більшість статей на всіх сайтах не маркується як реклама.

Найактивніше на повинних сайтах в Інтернеті, які ми моніторимо,  були представлені Петро Порошенко як Президент, «Сильна Україна», Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Опозиційний блок». Менше були представлені  мажоритарники, «Батьківщина», «Радикальна партія», «КПУ».   Мінімум інформації в Інтернет виданнях приділялось партіям   «Громадянська позиція»,  «Народний фронт».   Майже не було згадано про такі партії, як «Свобода» та «Самопоміч».

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

В позитивної тональності були представлені партії «Сильна Україна», «Опозиційний блок» та мажоритарники Олександр Григорчук та Валерій Баранов.  В негативній тональності були представлені партія  КПУ, «Блок Петра Порошенка» та  «Сильна Україна» в деяких статтях.

 Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Петро Порошенко як виконавець своїх обов’язків Президента, Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр та «Батьківщина».

  1. Пріоритетність представлення

На першому плані були представлені партія «Сильна Україна», Петро Порошенко як Президент та мажоритарники

  1. Теми

Найпоширенішими темами Інтернет видань були списки кандидатів від різних партій,  підписання асоціації України з ЕС,  прес-конференція Петра Порошенка, візит до Запоріжжя Сергія Тігипка,  мітинг 27 вересня в Запоріжжі, ініційований «Опозиційним блоком»,   списки  мажоритарників.

  1. Спікери

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр Міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко  та Валерій Хорошковський;

«Опозиційний блок» - один із лідерів  Олександр Вілкул;

«Батьківщина» - Олександр Старух (лідер обласного осередку партії), Олександра Кужель;

«Радикальної партія» - Олег Ляшко,  Ірина Лех (кандидат по 76 округу);

«Блок Петра Порошенка» - Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу),Микола Фролов (кандидат по 76 округу)

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ) та Валерій Баранов(74 округ).  

Нами помічені зміни спікерів від деяких партій. Так, під кінець місяця від імені «Сильної України» переважно виступав Валерій Хорошковський.  

  1. Опис маніпуляцій та медіа ефектів.

На сайті «061» помічений ефект  «спіраль замовчування». Неодноразово були представлені опитування  громадської думки стосовно виборів з суб’єктивними коментарями до них  та без апеляції до того, хто саме їх проводив. В матеріалах опитування присутня  «однослівна» журналістика.

На цьому сайті був помічений медіа ефект «анонімний авторитет» в статтях,  присвячених  позитивній оцінці діяльності Сергія Тігипко та його партії експертами, не відомими широкому колу читачів.

 Взагалі на сайті «061»  постійно з’являються  статті про Сергія Тігипко із цитатами із соціальної мережі  Фейсбук та його інтерв’ю із  суб’єктивними думками та критикою влади.  Ця інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал.

     На сайті «Голос Запоріжжя» були помічені недостовірна інформація та «напівправда». На двох сайтах представлена  різна інтерпретація мітингу за участю «Опозиційного блоку», який пройшов а Запоріжжі 27 вересня.

     На сайті «забор» сам захід називається «мітинг проти АТО» із приблизною кількістю учасників 500 осіб, та розповідається про те, що людям за участь у заході  платили гроші. Подія висвітлюється в негативній тональності.  Натомість цей же захід на сайті «Голос Запоріжжя» називають «мітинг на  підтримку миру» та повідомляється, що учасників було близько 1500, про гроші за участь мова не йдеться   та в цілому про мітинг розповідається в позитивній тональності.

     Недостовірні факти були представлені на сайті «061»  в  статті «Двое запорожцев идут в нардепі от партии «Відродження», де ця партія називається партією Анатолія Гриценко.

     На цьому ж сайті був помічений медіа ефект «анонімний авторитет». В  статті,  присвяченій Стратегії-2020 Петра Порошенка, аналіз стратегії здійснюється на основі думок російських експертів та українського аналітика із журналу «Вести».  

   З 29.09 представлено багато статей в позитивній тональності про мажоритаників Олександра Григорчука ( «Голос Запоріжжя) та Валерія Баранова(«забор»).  Інформація про їх позитивну  діяльність та  зустрічі  з виборцями не  маркуються як реклама.

  1. По кожному окремому ЗМІ

«061»

Інтернет-ресурс «061» досить активно висвітлював політичну компанію, зокрема на його сторінках максимально була представлені Петро Порошенко як Президент та   партія «Сильна Україна», «Опозиційний блок», «Радикальна партія» та «Батьківщина» згадані набагато менше, «Самопоміч» та «Свобода» не були згадані взагалі.

У позитивній тональності представлений «Опозиційний блок» та «Сильна Україна»,  у негативній тональності  - партія КПУ.

Матеріали із позитивною тональністю не маркуються як реклама, на цьому сайті представлено більше всього джинси.

Варто  також зазначити, що на сайті «061» коментарі для читачів відкриті тільки під статтями, присвяченими «Сильній Україні», до решти  статей можливість коментувати закрита.

«Голос Запоріжжя»

На сайті представлено розділи  не тільки новин Запоріжжя, але й новини Украйни та аналітика подій в Запоріжжі, де переважно спостерігаються яскраві вигадки джинси.

На сторінках цього інтернет - ресурсу максимально представлені Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр, мажоритарник Олександр Григорчук.  Мінімально – «Сильна Україна», «Опозиційний блок», «Батьківщина».

У позитивній тональності представлені  «Опозиційний блок» та мажоритарник Олександр Григорчук.  

В негативній тональності представлені   «Сильна Україна» та КПУ.

На першому плані представлена відверта джинса - статті про мажоритарника Олександра  Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал.

 «Забор»

Порівняно з іншими, на цьому сайті виборчого контенту представлено найменше.

Тут максимально представлені «Батьківщина», мажоритарники, «Блок Петра Порошенка» та КПУ.  Мінімально – «Раликальна партія» та «Громадянська позиція».  «Свобода» та «Самопоміч» взагалі не згадуються.

Більшість матеріалів представлено в нейтральній тональності. В позитивній тональності представлені мажоритарники  Валерій Баранов (74 округ), Микола Фролов, який йде від «Блоке Петра Порошенка» по 76 округу.

В негативній тональності представлені «Опозиційний блок» та КПУ.

Матеріалів із позначкою реклами не було. Порівняно з іншими, на сайті найменше джинси, найбільш помітними  прикладами джинси були статті про губернатора Запорізької області та мажоритарника Валерія Баранова (74 округ), які почали з’являтись в кінці місяця.