укр eng

Звіт за результатами моніторингу Запорізького інтернету за період 29.09-5.10.2014


З 29.09.2014 по 05.10.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Запорізька область

Звіт за результатами моніторингу Запорізьких Інтернет видань за період 29.09 - 05.10.2014

1. Загальні тенденції

Упродовж  29 вересня – 5 жовтня  2014 року  Запорізькі Інтернет видання висвітлювали вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35-40%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності,  матеріалів в негативній  тональності не було.

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не змогли забезпечити рівний доступ  до медіа всім політичним силам та не надали  виборцям можливості отримати достатньо  об’єктивної інформації для прийняття рішення. Статті  Інтернет видань переважно  не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили, не аналізували рівень рівня популізму чи реалістичності програм. Переважна більшість статей на всіх сайтах не маркується як реклама.

Найактивніше на повинних сайтах в Інтернеті  були представлені мажоритарники, особливо Олександр Григорчук та Валерій Баранов, «Сильна Україна», Аресеній Яценюк як Прем’єр міністр, «Опозиційний блок». Менше були представлені  Петро Порошенко як Президент,  «Радикальна партія», «Блок Петра Порошенка».

Мінімум інформації в Інтернет виданнях приділялось партіям, як «Батьківщина»,  «Громадянська позиція»,  «Свобода»,  «Самопоміч», «Народний фронт».

2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

Найактивніше  в позитивній  тональності були представлені мажоритарники Олександр Григорчук (79 округ) та Валерій Баранов(74 округ), «Сильна Україна» та  «Опозиційний блок». Інформації в  негативній тональності не було.  

У нейтральній тональності були найбільш  представлені Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр, Петро Порошенко як Президент, «Радикальна партія».

3. Пріоритетність представлення

На першому плані були представлені мажоритарники, «Сильна Україна», «Опозиційний блок».

4. Найпоширенішими темами Інтернет видань були списки  мажоритарників, зустрічі мажоритарників зі своїми виборцями, опитування  про вибори в Фейсбуці, можливість голосування тимчасових переселенців, візит Миколи Томенка до Запоріжжя.

5. Спікери

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр Міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко  та Валерій Хорошковський, Світлана Фабрикант;

«Опозиційний блок» - один із лідерів  Олександр Вілкул, Юрій Павленко;

«Батьківщина» - Олександра Кужель;

«Радикальної партія» - Олег Ляшко,  Ірина Лех (кандидат по 76 округу);

«Блок Петра Порошенка» - Микола Томенко, Микола Фролов (кандидат по 76 округу)

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ) та Валерій Баранов(74 округ). 

Нами помічені зміни спікерів від деяких партій. Від імені «Сильної України» переважно виступав Валерій Хорошковський та Світлана Фабрикант, від імені «Опозиційного блоку» -  Юрій Павленко.

6. Опис маніпуляцій та медіа ефектів.

На сайті  «061»   представлено багато статей, присвячених спікерам «Сильної України». Ця інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал. На цьому ж сайті в матеріалах про діяльність «Сильної України» відверто маніпулюють увагою  читача, адже матеріли про голосування тимчасових переселенців подаються максимально емоційно та суб’єктивно.

На сайтах «Голос Запоріжжя» та «061» інформація про зустріч Олександра Вілкула  з виборцями  та критика  керівництва держави  не маркується як реклама. Така сама ситуація в статті про зустріч лідера «Опозиційного блоку»  з працівниками соціальної сфери Бердянська на сайті «Голос Запоріжжя»

Прикладом відвертої джинси є статті в позитивній тональності  про мажоританика  Олександра Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал. Статті про зустрічі кандидата з виборцями майже  дублюються на сайтах «Голос Запоріжжя» та «061».

На сайті «Голос Запоріжжя» помічений ефект  «спіраль замовчування». В статті про мажоритарних кандидатів від «Блоку Петра Порошенка», представлені  результати опитування жителів Запоріжжя, в якому ця партія набирає 26%. Хто саме проводив опитування і коли не уточнюється. «Спіраль замовчування» також помічена в статті про Фейсбук опитування громадян України на сайті «061».

На сайті   «Забор»  інформація про  мажоритарників, їх позитивну  діяльність та  зустрічі  з виборцями не  маркуються як реклама. Особливу увагу на сайті приділяють Губернатору Запорізької області та безпартійному кандидату по 74 округу Валерію Баранову а також ректору ЗНУ, кандидату від партії «Блок Петра Порошенка» по 76 округу, Миколі Фролову.

7. По кожному окремому ЗМІ

«061»

Інтернет-ресурс «061» досить активно висвітлює політичну кампанію, зокрема на його сторінках максимально були представлені мажоритарники Олександр Григорчук ,  партії  «Сильна Україна» та  «Опозиційний блок»,  набагато менше інформації було про «Радикальну партію», «Блок Петра Порошенка», «Самопоміч».  На цьому тижні не  були згадані Петро Порошенко як Президент та Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр.

У позитивній тональності представлений  мажоритарник Олександр Григорчук та   «Сильна Україна».  

Матеріали із позитивною тональністю не маркуються як реклама, багато джинси, особливо про мажоритарника Олександра Григорчука (79 округ). Наприклад, статті «Александр Григорчук: «Помощь больницам – это и есть социальная ответственность предприятий», «Новая программа по трудоустройству стартовала в Запорожской области», «Александр Григорчук: «Программа «Пульс региона» решит наболевшие проблемы местной медицины» та інші. Статті про цього кандидата на сайтах «Голос Запоріжжя» та «061» дуже схожі.  

На сайті «061» коментарі для читачів відкриті тільки під статтями, присвяченими «Сильній Україні», до решти  статей можливість коментувати закрита.

Помічений ефект «анонімний авторитет» в статті «Игорь Мазепа: Власть говорит, что занята реформами, но улучшения в стране не происходит», аналіз діяльності керівництва країни гендиректором інвестиційної компании «Конкорд Капитал» Игорем  Мазепою, який також є представником партії «Сильна Україна».

«Голос Запоріжжя»

На сайті представлено розділи  не тільки новин Запоріжжя, але й новини Украйни та аналітика подій в Запоріжжі, де переважно спостерігаються яскраві вигадки джинси.

На сторінках цього інтернет - ресурсу максимально представлені мажоритарник Олександ Григорчук, Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр, «Опозиційний блок», Петро Порошенко як Президент. Менше представлені «Сильна Україна», «Радикальна партія» та «Батьківщина».

У позитивній тональності найбільш представлені мажоритарник Олександ Григорчук, «Опозиційний блок» та «Сильна Україна».

В нейтральній тональності представлені   Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр, Петро Порошенко як Президент та «Радикальна партія».

На першому плані представлена відверта джинса - статті про мажоритарника Олександра  Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал. Така ж ситуація із матеріалом про одного із лідерів  «Опозиційного блоку»  Олександра  Вілкула  «Александр Вилкул: Промышленные регионы сейчас выживают за счет предприятий, а не государства»

«Забор»

Порівняно з іншими, на цьому сайті виборчого контенту представлено найменше. Тут максимально представлені  мажоритарники. Менше інформації про «Раликальну партію», «Блок Петра Порошенка», КПУ та  Петра  Порошенка  як Президента.

«Опозиційний  блок»,  «Свобода» та «Самопоміч» взагалі не згадуються.

Більшість матеріалів представлено в нейтральній тональності. Найбільше в  нейтральній тональності представлені  «Радикальна партія», КПУ та Петро Порошенко як Президент.

В позитивній тональності представлені мажоритарники  Валерій Баранов (74 округ) та  Микола Фролов, який йде від «Блока  Петра Порошенка» по 76 округу.

Матеріалів із позначкою реклами не було. Найбільш помітними  прикладами джинси були статті про губернатора Запорізької області та мажоритарника Валерія Баранова (74 округ) : «Доверенным лицом Валерия Баранова стал Герой Советского Союза», «В Запорожье преобразили парки в двух микрорайонах».

Відвертою рекламою  без належного маркування була стаття про Миколу Фролова «Кандидат в народные депутаты Николай Фролов поздравил всех педагогов с Днём Учителя» із фотокарткою листівки.