укр eng

Звіт за результатами моніторингу Івано-Франківського інтернету за період вересень 2014р


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Івано-Франківська область

Звіт за результатами моніторингу івано-франківських інтернет-видань за період 01-30.09.2014 року

 

Загальні тенденції.

Обидва інтернет-видання Івано-Франківська – «firtka.if.ua» та «galka.if.ua» - є основними медіа майданчиками на Прикарпатті у представленні політичних сил під час виборчої кампанії, та висвітленні політичної ситуації загалом.

Ці електронні засоби масової інформації поширюють максимальну кількість політичної інформації області, у числі якої є як передруковані матеріали друкованої преси, так і відео сюжети, що транслюються на теленовинах області. Також, дуже часто повідомлення на сторінках інтернет-видань супроводжуються значною кількістю фотографій, площа яких не є об’єктом нашого дослідження. Проте ця візуальна інформація беззаперечно створює свій вплив на читачів видань.

Відтак, впродовж періоду, з 01 по 30 вересня 2014 року, ці два видання активно висвітлювали виборчу тематику, та відносно збалансовано подавали матеріали про різні політичні сили. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні близько 35 %. Найбільший масив інформації було подано в нейтральній тональності, а найменше у позитивній.

Відносна збалансованість представлення політичних сил на сторінках інтернет-видань за тональністю дає змогу зробити висновок про те, що «firtka.if.ua» та «galka.if.ua» намагаються забезпечили відносно рівний доступ політичних сил до свого представлення на їх сторінках. Проте видання не проявили власного бажання донести своїм читачам весь плюралізм думок та поглядів в українському політикумі, а їх повідомлення є оперативними, а не аналітичними.

Отож, можна зробити попередній висновок, що наразі читачі ще не змогли отримати достатньої збалансованої інформації для прийняття усвідомленого вибору, адже інтернет-видання, в основному, подають оперативну інформацію, без глибокого аналізу програм політичних партій.

Коло посадових осіб, які були представленими на сторінках інтернет-видань у якості виконання своїх посадових обов’язків та як представники політичних сил, є найширшим - Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Олександр Сич, Володимир Гройсман, Валерій Гелетей, Арсен Аваков, Олег Гончарук (голова Івано-Франківської ОДА).

Найбільший об’єм інформації виборчого контенту на сторінках інтернет-видань подано про Петра Порошенка (президент), з політичних сил – ВО «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка.

Найменшу кількість інформації читачі отримали про Об’єднання «Самопоміч», Опозиційний блок та партію «Сильна Україна».

Максимальну кількість інформації позитивної тональності подано про Петра Порошенка (президент) та Блок Петра Порошенка та «Громадянську позицію». Проте сам Петро Порошенко (президент) та Блок Петра Порошенка стали лідерами і за обсягом поданої негативної інформації. В основному у нейтральній тональності висвітлювали журналісти ВО «Батьківщина», «Громадянську позицію» та «Народний фронт».

У зв’язку з відсутністю у інтернет-видань перших сторінок, пріоритетними варто вважати ті суб’єкти моніторингу, які тривалий час займали місця «топ-новин». Такими можна вважати – Блок Петра Порошенка. Зокрема Блок Петра Порошенка цікавий журналістам як нова політична сила, з її інтригами в оприлюдненні виборчого списку. Також ця сила часто уособлена кандидатом по виборчому округу №83 (м. Івано-Франківськ) Олександром Шевченком, виборча кампанія якого є дуже активною.

Більшість інших політичних сил та партій, які є суб’єктами нашого моніторингу висвітлювались у контексті представлення своїх передвиборчих списків та кандидатів по одномандатних виборчих округах.

Не останнє місце займала і тематика прийнятого Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». Тут представники ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина» активно намагалися донести виборцю переконання про те, що вони були проти цього закону. Також висвітлювались теми нестабільність курсу національної валюти України; «Дорожня карта» для нардепів від громадського руху «ЧЕСНО»; Прес-конференція у Івано-Франківську лідерів «Громадянської позиції»; Особливий статус Донбасу; Узгодження кандидатів по одномандатних округах партій «Воля» та «Самопоміч».

Спікерами політичних сил були:

·         Блоку Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);

·         ВО «Свобода» - Олег Тягнибок, Руслан Марцінків;

·         «Народний фронт» - Арсеній Яценюк, Михайло Ноняк (кандидат по 83 округу);

·         «Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко;

·         Радикальна партія – Олег Ляшко, Тарас Присяжнюк (голова обласної організації партії);

·         КПУ – Петро Симоненко.

Інтернет-видання «firtka.if.ua»

На сторінках цього електронного видання впродовж періоду з 01 по 30 вересня 2014 року найактивніше був представлений Петро Порошенко у якості Президента України. З політичних сил найбільше інформації подано про ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка та Радикальну партію.

У позитивній тональності журналісти «firtka.if.ua» найбільше писали про Петра Порошенка (президент), «Громадянську позицію» та Блок Петра Порошенка. Мінімально – «Народний фронт».

У нейтральній тональності максимально представлені Петро Порошенко (президент), Арсеній Яценюк (уряд) та ВО «Батьківщина». Мінімально – «Сильна Україна» «Самопоміч» та Опозиційний блок.

Пріоритетністю представлення видання впродовж цього часу явно користувалися Петро Порошенко та Блок Петра Порошенка.

Основними темами були:

·         висунення списків кандидатів, та кандидатів по мажоритарних округах;

·         прийняття ЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»;

·         призначення нового голови Івано-Франківської ОДА;

·         початок роботи виборчих комісій, та представлення у них політичних сил;

·         прес-конференція у Івано-Франківську лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка;

·         прес-конференція Президента України Петра Порошенка;

·         результати дослідження громадського руху «ЧЕСНО» щодо недобросовісності кандидатів у народні депутати;

·         початок роботи виборчих комісій, та представлення у них політичних сил;

·         прес-конференція у Івано-Франківську лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка;

·         прес-конференція Президента України Петра Порошенка;

·         результати дослідження громадського руху «ЧЕСНО» щодо недобросовісності кандидатів у народні депутати.

  •  

·         Блоку Петра Порошенка – Петро Порошенко, Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);

·         ВО «Свобода» - Олег Тягнибок, Руслан Марцінків;

·         ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Сергій Власенко;

·         Громадянська позиція – Анатолій Гриценко;

·         «Народний фронт» - Михайло Ноняк (кандидат по 83 округу);

Опис маніпуляцій.

Повідомлення виборчого контенту на сторінках «firtka.if.ua» в основному носять оперативний характер. Нами не було виявлено застосування прямих медіаефектів чи маніпулятивних технологій. Проте зауважимо, що на сторінках видання часто мають місце повідомлення критичного характеру по відношенню до Радикальної партії, які не мають особливої актуальності для Івано-Франківської області. Так 17 вересня – «Ляшко не голосував за закон про люстрацію, бо в той час піарився на радіо», 18 вересня – «Ляшко вже чотири роки має австрійський паспорт», 23 вересня – «Ляшко виявився прихильником «совєцькой пєсні»»

 

Інтернет-видання «galka.if.ua»

Інтернет-видання «galka.if.ua» під час цього періоду найбільше писало про Петра Порошенка (президент), Блок Петра Порошенка. Найменше – про КПУ, Опозиційний блок  та «Сильна Україна».

У позитивній тональності видання найактивніше представило Блок Петра Порошенка, ВО «Свобода» та Арсенія Яценюка (прем’єр+уряд). Натомість у такій якості не були представленими «Громадянська позиція», «Народний фронт», «Самопоміч», Опозиційний блок та Радикальна партія.

У нейтральній тональності найбільше представлено Петра Порошенка (президент), Громадянська позиція та Радикальна партія. Найменше – ВО «Батьківщина».

У негативній, максимально - Петро Порошенко (президент), Блок Петра Порошенка та Радикальна партія, мінімально – «Сильна Україна» та «Народний фронт».

Пріоритетністю представлення також користувався Петро Порошенко та Блок Петра Порошенка.

Серед основних тем висвітлення були:

·         прийняття ЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»;

·         призначення нового голови Івано-Франківської ОДА;

·         інтерв’ю Петра Порошенка загальнонаціональним ЗМІ;

·         візит до Івано-Франківська Анатолія Гриценка та команди «Громадянської позиції».

Спікерами політичних сил були:

·         ВО «Свобода» - Микола Вітенко (секретар Івано-Франківської міської ради)

·         Радикальна Партія – Олег Ляшко;

·         КПУ – Петро Симоненко;

·         Блок Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);

·         Громадянська позиція – Анатолій Гриценко.

Опис маніпуляцій.

Впродовж цього часу спостереження нами не було зафіксовано застосування маніпулятивних технологій виданням «galka.if.ua», проте як і «firtka.if.ua», це видання в основному подає інформацію оперативного характеру, не вдаючись до осмисленого аналізу передвиборчих програм політичних сил та кандидатів.