укр eng

Звіт за результатами моніторингу Запорізьких Інтернет видань зв період 6.10.-12.10.2014


З 06.10.2014 по 12.10.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Запорізька область

 1. 1.   Загальні тенденції

  Запорізькі Інтернет видання висвітлювали вибори  активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні  приблизно 35-40%.  Найбільше  інформації було в  нейтральній та позитивній тональності, найменше  -  у негативній.

  Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не забезпечили рівний доступ  до медіа всім політичним силам, виборці не змогли отримати достатньої об’єктивної інформації для прийняття рішення.

  Статті  Інтернет видань переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. Багато уваги Інтернет  ЗМІ на цьому тижні приділяли мажоритарникам, інформація про яких переважно подається  в позитивній тональності та не маркується як реклама.

  Найактивніше на новинних сайтах в Інтернеті за цей період були представлені мажоритарники, «Блок Петра Порошенка», «Сильна Україна», «Опозиційний блок». Менше були представлені  Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Самопоміч», Петро Порошенко як Президент.  Мінімум інформації в Інтернет виданнях приділялось партіям «Батьківщина»,«Народний фронт», Радикальна партія  та «Свобода». Не було згадано партію КПУ.

  2.   Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

  В позитивній тональності були представлені переважно мажоритарники (особливо Олександр Григорчук, Валерій Баранов, Ігор Артюшенко, Олександр Червоненко), партії «Сильна Україна» та «Опозиційний блок».

  В негативній тональності були представлені  мажоритарник Євген Карташов та «Блок Петра Порошенка» в одній статті.

  Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Самопоміч», «Блок Петра Порошенка» та Петро Порошенко як Президент.

  3.   Пріоритетність представлення

  На першому плані були представлені мажоритарники.

  4.   Теми

  Найпоширенішими темами були візит А.Садового до Запоріжжя,  зустрічі з виборцями представників «Опозиційного блоку», візит до Запоріжжя Семена Семенченко, зустрічі з виборцями та поміч громадянам мажоритарників, особливо  Олександра Григорчука, Валерія Баранова та  Євгена Карташова, візит Ірини Геращенко, Ірини Луценко та Марії Іонової до Запорізької області.

  5.   Спікери

  Петро Порошенко як Президент;

  Арсеній Яценюк як Прем’єр Міністр;

  «Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Ігор Мазепа;

  «Опозиційний блок» - Олександр Вілкул, Тетяна Бахтєєва, Юрій Павленко;

  «Батьківщина» - Юлія Тимошенко;

  «Радикальна партія» - Ірина Лех (кандидат по 76 округу);

  «Блок Петра Порошенка» - представники партії  Ірина Геращенко, Ірини Луценко та Марії Іонова,  Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу),Микола Фролов (кандидат по 76 округу).

  Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Сергій Кальцев (75 округ),  Віктор Межейко (82 округ), Євген Червоненко (79 округ), Євген Карташов (76 округ).

  6.   Опис маніпуляцій та медіа ефектів.

  «061»

  На сайті «061»  був  помічений ефект  «спіраль замовчування». Читачам були представлені  опитування  громадської думки стосовно результатів виборів   з суб’єктивними коментарями до них  та без апеляції до того, хто саме їх проводив. В матеріалах опитування «Опрос запорожцев: позиции электората стали резче разделяться» присутня  «однослівна» журналістика. В результаті цього опитування «Опозиційний блок» потрапляє в трійку лідерів.

  Ще в одному опитуванні із  суб’єктивною назвою «Сергея Тигипко «Сильная Украина» - единственная из всех оппозиционных сил, которая пройдет в Раду» представлена «однослівна» журналістика та «спіраль замовчування».

  Матеріали про візит до Запорізької області одного із лідерів «Опозиційного блоку» Юрія Павленка подаються в позитивній тональності та не маркуються як реклама.

  Така сама ситуація спостерігається в статтях про мажоритарників Олександра Григорчука (79 округ), Євгена Червоненко (79 округ) Євгена  Карташова (76 округ) та Ігоря Артюшенка (75).

  На сайті «061» багато  статтей  про Сергія Тігіпка,в яких  інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал. При цьому коментарі для читачів відкриті тільки під статтями, присвяченими «Сильній Україні», до решти  статей можливість коментувати закрита.

  «Голос Запоріжжя»

  На першому плані представлені статті про зустрічі з виборцями та добрі справи мажоритарника  по 79 округу Олександра  Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал.  Деякі статті про цього кандидата дублюються на сайтах «061» та «Голос Запоріжжя».

  Метеріали про інших мажоритарників  Ігоря Артюшенка (75 округ) та  Олега Кузьменко (74) також не маркуються як реклама.

  Така ж ситуація простежується в статтях про зустріч із громадянами  представників  «Опозиційного блоку» Юрія Павленко та Тетяни Бахтєєвої.

  На сайті  був помічений ефект «спіраль замовчування» в статті «Традиционно лидерство на 75-ом избирательном округе удерживает Сергей Кальцев».

  «Забор»

  На сайті   «Забор»  інформація  в позитивній тональності про  діяльність та зустрічі з виборцями  кандидата по 74 округу Валерія  Баранова не маркується як реклама.