укр eng

Звіт за результатами моніторингу Одеського Інтернету 30.07.2012-05.08.2012.


З 30.07.2012 по 05.08.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Одеська область

 

ІНТЕРНЕТ.

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

У період з 30 липня по 5 серпня найбільшу увагу інтернет-видання найбільшу увагу приділили висвітленню виборчіх кандидатів від політичних партій та висуванню кандидатів в мажоритарних округах. Окрім того, інтернет видання “Трасса Е-95” дуже активно висвітлювала ініціативу губернатора Одеської області Єдуарда Матвійчука “Народний бюджет”. Висвітленню діяльності уряду увага в ЗМІ, що охвачені моніторингом, практично не приділялась. Знайшли своє відображення такі теми як “Ратифікація договору про зону вільної торгівлі з СНД” (інформація надавалась переважно в нейтральній тональності), та відстрочка в відкритті терміналу зжиженого газу під Одесою. Цю інформацію надали лише два видання: “Думська” здебільшого в нейтральній тональності та “0.48.ua” в неагтивній. Велика кількість інформації на всіх виданнях, окрім “Трасса Е-95” присвячена діяльності органів місцевої влади, зокрема Одеського міського голови, причему здебільшого в негативній тональності. Прицьому, критичні оцінки до діяльності місцевої влади йдуть парально з критикою діяльності Уряду та Президента лише на виданні 0.48.ua. Таймер та Думьска подают інформацію про діяльність уряду здебільшого в нейтральній тональності. Значна кількість матеріалів “Таймера” приділена позитивному висвітленню інформації щодо кандидата-самовисуванця в мажоритарному окрузі № 133 (м. Одеса, Київський район) Ігоря Маркова. Фактично це видання є підконтрольним Ігорю Маркову. В той самий час це видання, при здебільшого нейтральному висвітленні діяльності уряду та представників Партії Регіонів, в негативній тональності подає інформаціє щодо члена Партії Регіонів, зам.голови Одеської обласної ради Олексія Гончаренко, який є головним конкурентом Ігоря Маркова в виборчому окрузі № 133. Схожа ситуація з виданням “Думська.net”. Це видання э фактично підконтрольним згаданому вище Олексію Гончаренко. В негативній тональності подається інформація щодо вищезгаданного конкурента в передвиборчих перегонах Ігоря Маркова та стосовно діяльності міського голови Олексія Костусєва. З останнім в Олексія Гончаренко особистий сімейний конфлікт, який не вирішується роками, з чим і обумовлено подання інформації про міського голову в негативній тональності. Видання Трасса Е-95 тяжіє усю інформацію, яка пов'язана з Партією регіонів подає переважно в позитивній тональності. Доля контенту про опозиційні політичні сили дуже невелика, переважно в нейтральній тональності. “0.48.ua” тяжіє до висвітлення діяльності Партії Регіонів в негативній тональності, та в позитивній або нейтральній — опозиційних політичних сил. Проте періодично в виданні присутнє висвітлення опозиційних політичних сил в негативній тональності.

Ще однією особливістю інтернет-медіа Одеського регіону, що охвачені моніторингом, є практична відсутність інформації щодо діяльності партій Україна Вперед, Свобода та КПУ.

 

Усі видання використовують медіа-ефекти.

 

 

Інтернет видання / кількість друкованих занків:

 

Думська”

 

ПР: 3436 (негативна — 810. нейтрална — 2626)

Об’єднана опозиція 4195 (нейтральна — 4175, негативна — 20)

КПУ нейтральна — 3288

Свобода 1039 (негативна — 63, нейтральна — 976)

УДАР: 300 (нейтральная — 126, негативна — 174)

Україна Вперед! Нейтральна — 905

 

Таймер:

 

КПУ 823 нейтральна

ПР 12400 (нейтрна — 6028, негативна — 935, позитивна — 5437)

Свобода нейтральна 13058

УДАР: 7927 (нейтральна — 6413, негативна — 1514)

Об’єднана опозиція 11065 (позитивна — 922, нейтральна — 4797, негативна — 5446)

Україна вперед: нейтральна — 676

 

0.48.ua

 

КПУ нейтральна — 3590

Об’єднана опозиція 4966 (негативна — 645, позитивна — 627, нейтральна — 3694)

ПР: 15962 (нейтральна — 9177, позитивна — 171, негативна — 6614)

Свобода 1946 (позитивнна — 85, нейтральна — 1861)

УДАР: 6999 (нейтральна — 6487, негативна — 512)

Україна Вперед! Негативна — 121

 

Трасса Е-95

КПУ нейтральна — 2043, позитивна — 123

Об’єднана опозиція негативна — 828, нейтральна — 2376

ПР: нейтральна — 6884, позитивна — 3171

Свобода: нейтральна — 255

УДАР: нейтральна — 2690, негативна — 328, позитивна — 205

Україна вперед! 0

 

КОМЕНТАР МАКСИМАЛЬНИХ ТА МІНІМАЛЬНИХ ПОКАЗНИКІВ. ПРІОРІТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

 

На виданні Думська зовсім відсутні матеріали з позитивною тональністю, присутня часта матеріалів з негативною тональністю. Негатив щодо партії регіонів пояснюється традиційною для цього видання критикою діяльності органів місцевого самоврядування, зокрема міського голови Олексія Костусєва. Таков з негативним забарвленням щодо кандидата в 133 виборчому окрузі була подана інформація перероблення відходів в Іллічівську. Загальна інформація щодо партії регіонів подається переважно з нейтральною тональністю. Здебільшого в нейтральній тональності подається й інформація щодо інших політичних сил. Частка інформаціїї з негативною тональністю незначна.

 

Видання Таймер інформацію щодо Партії Регіонів подавала здебільшого в позитивній та нейтральній тональності. Частка інформаціїї в негативній тональності пов'язана з критикою головного опонента в передвиборчіх перегонах Ігоря Маркова, якому цей ЗМІ підконтрольний. Є велика доля вірогідності щодо не маркованого як реклама матеріалу про участь Сергія Ківалова в розв'язанні конфлікту на ринку “Привоз”. Ця інформація подавалась з великою долею позитивного забарвлення. На користь того, що цей матеріал є “джинсою” свідчить ще й те, що матеріал було подано лише цим виданням. Інформація щодо обїеднаної опозиції подається здебільшого в нейтральній тональності. Проте з явно негативним забарвленням з активним використанням медіа-єфектів була поданна інформація щодо списків партії та кандидатів в мажоритарних округах. Велика частка негативної інформації щодо партії УДАР. Це пов'язано з подачею інформації в негативному забарвленні щодо екс-мера Одеси Єдуарда Гурвіца (йде за списками цієї партії), критика якого, також є традиційною для Таймера. Інформація щодо діяльності інших політичних сил подавалась переважно з нейтральною тональністю.

 

Видання 0.48.ua велику значну частку інформацію щодо діяльності уряда, органів місцевого самоврядування та Партії Регіонів подає з негативним забарвленням. Видання — єдинний ЗМІ, який подав долю інформації про ВО “Свобода” з позитивним забарвленням. Щодо інших політичних ЗМІ, інформація подавалась переважно з нейтральним забарвленням. Доля інформації з негативною тональністю щодо партії Україна Вперед пов'язана з цитатуванням Сергія Гриневецького (НП) в бік партії.

 

Трасса Е 95 активно пропагує діяльність губернатора Єдуарда Мативійчука, зокрема в реалізаціїї його ініціативи “Народний бюджет”. Велика частка позитивної інформації щодо ПР пов”язана саме з цією інформацією. Єдиний ЗМІ, якій частку інформації щодо КПУ подав з позитивним забарвленням. Проте видання зовсім не висвітило з’їзд та оголошення списків партії Україна Вперед!.

 

ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖДНЯ

-висування кадидатів в мажоритарних округах

 • з’їзди партій та формування виборчіх списків

 • ратифікація угоди щодо ЗВТ з СНД

 • відстрочка у відкритті терміналу зрідженного газу під Одесою

 • дільність губернатора: реалізація ініціативи “Народний бюджет” та боротьба з “мажорами”

 

 

ГОЛОВНІ СПІКЕРИ

 

 1. В. Янукович (діяльність уряду)

 2. С. Ківалов (врегулювання конфлікту на Одеському ринку Привоз)

 3. Е. Гурвіц (виступ на з’їзді партії УДАР)

 

 

 

ОПИС МАНІПІЛЯЦІЙ ТА МЕДІАЄФЕКТІВ

 

 

 1. Таймер

 • Подано аналіз передвиборчіх списків та кандидатів в мажоритарних округах з використанням виликоъ кількості медіа-єффектів. Наприклад:

Кто все эти люди? Объединенная оппозиция отказалась от борьбы за Одессу”. (іронія). «Серьёзно, складывается ощущение, что «объединёнцы» старательно проработали список кандидатов с тем, чтобы не составить ни единой угрозы регионалам» (ярлики).

Скажем, в Приморском районе (округ №135) «оппозиция» выставила Владимира Усова. Знаете, кто это? Вот и мы не знаем. Нет, ну, мы, конечно, в курсе, что он является главой Одесской городской парторганизации «Батькивщины». Но что кроме этого? Где родился? Где учился? Кем работает? За что выступает? Каких взглядов (вне рамок, очерченных партийной программой) придерживается?  (навідні запитання)

На сегодняшний день Владимир Усов представляется типичной «говорящей головой», безликим спикером для озвучивания в эфире региональных телеканалов определённых партийных месседжей. Сами эти месседжи, как мы уже писали, внутренним содержанием также не блещут, сводясь по сути к тому, что вот только дайте нам победить Януковича, и дальше всё будет хорошо (ярлики, іронія).

Стаття позбавлена збалансованості, об’єктивне порівняння кандидатів від інших політичних сил відсутнє. Негативну тональність всієї статті підсилює головна картинка Джекі Чана, яка є символом нісенітнеці в популярних Інтернет-коміксах.

 

 • Стаття про боротьбу С. Ківалова за порушені права робітників ринку “Привоз”. Уся стаття нібито розповідає про те, що зробить С. Ківалов, щоб розв’язати конфлікт. Проте в кінці статті явне схвалення кандидата самовисуванця, якого підтримує ЗМІ: Напомним, ещё в сентябре 2011 года с инициативой о передаче в коммунальную собственность города 27 рынков и создании коммунального предприятия «Рынки Одессы» выступил лидер партии «РОДИНА» Игорь Марков.

 • СтаттяОдесские депутаты добились демонтажа наливайки в Киевском районе”. Увесь текст несе в собі приховане схвалення Ігоря Маркова, мовби жителі одного з багатоквартиних домів довго намагались вирішити це питання, звернулись до Ігоря Маркова і той відразу його вирішив: “Прибывшие вместе с чиновниками и депутатами рабочие были уже готовы приступить к демонтажу палатки, однако владелец учреждения, понял серьёзность намерений и пообещал демонтировать объект своими силами. Когда члены комиссии уходили, работы уже начались.”

«Мы по ночам не можем спать! Весь прошлый год мы вызывали сюда милицию. Они здесь себе собираются и гуляют до 4-5 утра. Ну это же невозможно, – говорит жительница дома Мария Доценко. – Если раньше хоть участковый как-то реагировал, то сейчас и он говорит, что не может их постоянно караулить. Поэтому мы решили обратиться в депутатскую приёмную Игоря Маркова, чтобы нам помогли наконец-то навести порядок». Використання цієї цитати можна віднести до т.з. “очевидців подій”, що також приховано свідчить на користь І. Маркова.

 • Приниження” щодо головного опонента І. Маркова знов з використанням ефекту “очевидців”.Одесситы обвиняют Гончаренко в показухе на парковках” “Такие обвинения содержатся в материале, пришедшем на редакционную почту ТАЙМЕРА. Его авторы – одесситы, которые на протяжении долгого времени борются против незаконных парковок в прибрежной зоне и возмущены действиями сына мэра.Усе повіствування далі йде від лиця цих одеситів, що звернулись до редакції. Слід зауважити, що публіківання таких матеріалів без перевірки наведених фактів, спростуваня їх або навпаки підтвердження свідчить про позбавленість статті “об’єктивності”, балансу думок. В кінці статті приведено факт, якій нібито натякає на спробу редакції зберегти баланс думок “К сожалению, ТАЙМЕРУ не удалось получить комментариев Алексея Гончаренко по данному поводу, так как с некоторых пор сын мэра избегает общения с нашими журналистами.”, проте така іронічна подача цієї інформації свідчить знов таки про спробу збільшити роль негативів.

 1. Думська.net

 

Назва статті “В Ильичевске экспериментируют с раздельным сбором мусора: Одесса позади из-за компании Маркова”. Використання протиставлення та негативних асоціацій, які свідчать проти І. Маркова та О. Костусєва. В самій статті мова йде про успіхи Іллічівська в переробці побутових відходів. Проте в читача складається враження, що в Одесі не можливі такі успіхи як в Іллічівську саме через І. Маркова, компанія якого займається вивезенням побутових відходів. В 2010-м году о планах по введению в центре Одессы раздельного сбора мусора объявила немецкая компания «Ремондис». Однако намерение это так и не было осуществлено. “К власти в городе пришла команда Алексея Костусева, который начал лоббировать бизнес-интересы своего друга и партнера Игоря Маркова, владеющего мусоровывозящей компанией «Союз». Последняя вытеснила немцев с рынка вывоза бытовых отходов. Своего плана введения раздельного сбора «Союз» не предложил.”

 

 1. 0.48.ua

Використання іронії в формулюванні заголовків при нейтральній подачі інформації в самій новині, яка часто не відповідає, або дуже віддалено відповідає змісту самої новини (спотворення заголовків) Часто, негативне забарвлення заголовків підсиліється картинками:

 • Пока власть строит на Одещине стадионы, один уникальный уже исчез” (в самій новині мова йде про спортивні змагання з пляжних видів спорту, які минулого року проходили в Іллічівську);

 • Янукович тоже захотел такие же демократические выборы, как и в России" (сама новина нейтральна про встановлення камер на виборчіх дільницях);

 • Регионал из Одесщины считает себя человеком-компасом (стаття про самовисуванця, який в свої передвиборчій символіці використовує компас)

 • Азаров саботирует строительство под Одессой LNG-терминала (стаття про затримку в будівництві терміналу зжиженого газу під Одесою)

 • Подчиненных Костусева стала раздражать морская флора (стаття про очистку пляжі від водоростей)

 • Правительство гасит огонь народного бунта на Одесщине (сама стаття нейтральна про звільнення начальника Ізмаїльского порту)

 • «Покращення» в действии: в одессе жутко подорожал сахар

 • Янукович оставил пригород Одессы без брынзы (стаття про звільнення голови районної державної адміністрацією з фамілією Бринза)

 

Лидер украинских болгар, безусловно является авторитетной личностью на юге Одесской области, но ведь у компаса стрелка имеет двусторонее направление, а это свидетельствует о глубоком противоречии политика. (створення ассоціацій)

 

 

 

4. Трасса Е-95

 

Використання штучного “схвалення”

 

Одесская область «прирастает» новыми сельскими школами благодаря «Народному бюджету» (використання обороту “благодаря народному бюджету” підсилює позитивне забарвлення),
Партия регионов не оставит шансов конкурентам на выборах в Одессе и области — политологи” (подача інформації в статті від осіб нібито експертів)

Военный городок в Котовске наконец-то сменит собственника - на радость горожан”, “Школа в Красноокнянском районе Одесщины получила долгожданный ремонт за счет «Народного бюджета»”, Экс-мэр Одессы Эдуард Гурвиц впервые выступил с едкой публичной речью (спотворення заголовка, занадто емоційне забарвлення)