укр eng

Новини

Ударити законом по фейках

27.09.2021

Чи буде дієвим законопроект про фейки? Що робити журналістам і їхній аудиторії, щоб не поширювати неправдиву і інформацію? Із таким запитанням упродовж останніх кількох днів звертаються українські медіа до консультанта Асоціації «Спільний простір» доктора наук із соціальних комунікацій Олександра Чекмишева.

 

Закон проти фейків – усе одно, що закон проти грубих залицянь

«Маю сумніви, що з фейками треба боротися за допомогою нового закону. Це просто чиновницька звичка: думають, раз є закон, воно все саме розсмокчеться. Боротися через закон із фейками - все одно що із грубими залицяннями», - вважає Олександр Чекмишев.

Медіаексперт пояснив: ті, хто поширюють неправду, використовують цілий спектр технологій. Наприклад, відмиванння інформації, коли спочатку фейк з’являється на якомусь сайті, потім поститься у фейсбуці, а незабаром виринає у газеті чи теленовинах. «За такою технологією можна навіть зімітувати дотримання стандарту перевірки фактів із 3-х джерел. Мовляв, це не наша інформація, ми її перевірили і передрукували», - сказав О. Чекмишев.

Як боротись із новинами-підробками і російською пропагандою

Громадськість і журнілісти повинні бути зацікавлені у чесній інформації. Виявши фейк, його не можна переповідати: так ми поширюємо брехню на нову аудиторію. Замість смакування фейків, журналістам, блогерам і громадським активістам варто розкривати "ланцюжки" поширення підробки фактів. Приміром: російський телеканал - російский сайт - український блогер - український сайт -українська група у фе йсбуці, - ось і видно всю "компашку". Для мас-медіа найкраща мотивація – це підвищення стандартів журналістики. Бо це сприятиме їхній успішності.

Олександр Чекмишев, медіаексперт в ефірі UA:Українське радіо

Чому заговорили про антифейковий закон

Ідея розробки антифейкового законопроекту виникла у Верховній Раді після скандалу з оприлюдненням у медіа звернень до ФСБ, які нібито написав 2007 року Петро Порошенко. Тоді ще народний депутат, як стверджувалось у публікаціях, обіцяв не діяти проти інтересів Росії в обмін на дозвіл вільно в’їжджати на територію РФ.

Фото: UA:Українське радіо